Post-COVID wyzwaniem dla lekarzy

24.04.2023

Post-COVID to długoterminowe skutki choroby problematyczne nawet dla młodych ludzi. Dolegliwości te częściej pojawiają się u osób ponownie zakażonych. Pozytywna informacja: u osób zaszczepionych objawy post-COVID występują rzadziej – stwierdził w poniedziałek prof. Krzysztof Tomasiewicz.

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja „Wirusologia 2023 – Najnowsze doniesienia”. O COVID-19 i post-COVID opowiadał kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz.

Prof. Tomasiewicz podkreślił, że aktualnie największym wyzwaniem nie tylko dla lekarzy chorób zakaźnych, ale przede wszystkim dla internistów oraz immunologów będzie post-COVID.

– Bardzo łatwo można odwołać pandemię, powiedzieć że już jej nie ma. (...) My jednak wiemy, że fazy eliminacji problemu zakaźnego są ściśle zdefiniowane. Do tego dochodzi specyfika SARS-CoV-2 – mutacje, które się dokonują na przestrzeni tygodni, miesięcy czy lat są nadzwyczajne. Nie znam drugiego takiego wirusa, który by w ten sposób, tak szybko mutował – powiedział.

– Problemem, który wydaje mi się też konsekwencją pandemii, jest fakt, że przez wiele miesięcy niewłaściwie stosowano antybiotyki w leczeniu choroby wirusowej. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że konsekwencje nadużywania antybiotyków w naszym kraju (...) również będziemy odczuwali przez jakiś czas. To, czego się w tym momencie najbardziej boimy, to rozwój infekcji bakteryjnych szczepami opornymi na praktycznie wszystkie antybiotyki. Takie bakterie występują już teraz – podkreślił.

Zauważył, że w 2023 roku istnieją dwa główne problemy związane z COVID-19. – Pierwszy to utrzymywanie się w dalszym ciągu zachorowań (...). Jesteśmy na fali spadającej i widzimy to na co dzień w klinice – przyjmujemy coraz mniej pacjentów z COVID-19, choć zdarzają się nadal pacjenci w ciężkim stanie, którzy mają zajęty układ oddechowy i saturację na poziomie 60 – zwrócił uwagę prof. Tomasiewicz.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!