Lek na COVID-19 drogi i niedostępny. Co z refundacją?

20.04.2023
Sejm, PAP

24 lutego 2023 roku firma Pfizer Polska Sp. z o.o. złożyła wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku Paxlovid. Wniosek znajduje się na etapie oceny formalno-prawnej – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Fot. Adobe Stock / Stillfx

  • W większości krajów leczenie przeciw COVID-19 polega na leczeniu ambulatoryjnym lekami doustnymi – zaznaczyli posłowie
  • Dodali, że Paxlovid jest trudno dostępny, a nawet jeśli uda się go znaleźć, kosztuje niemal 6 tys. zł
  • Refundacja leku ma dotyczyć leczenia COVID-19 u objawowych pacjentów dorosłych, którzy nie wymagają tlenoterapii i u których występuje zwiększone ryzyko progresji do ciężkiej postaci COVID-19

W interpelacji do ministra zdrowia posłowie zaznaczyli, że „choć o sytuacji pandemicznej w Polsce nie mówi się już tak wiele, niestety pacjenci nadal walczą z zakażeniami SARS-CoV-2”. – W większości krajów leczenie przeciw COVID-19 polega na leczeniu ambulatoryjnym lekami doustnymi. Niestety nie w Polsce – czytamy w interpelacji. – Paxlovid jest niestety trudno dostępny, a nawet jeśli uda się go znaleźć, kosztuje niemal 6 tys. zł. W Stanach Zjednoczonych ubezpieczony pacjent będzie leczony nim za darmo, a w Niemczech koszt leku to raptem kilka złotych.

Posłowie spytali resort zdrowia, czy prowadzone są prace dotyczące refundacji Paxlovidu.

Argumentacja zawarta w interpelacji bazuje w dużej mierze na niedawnej wypowiedzi prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej, która zaznaczyła, że Paxlovid „powinien być powszechnie dostępny w aptece za rozsądną cenę”. – Celem polityki zdrowotnej jest zapobieganie ciężkiej chorobie COVID-19 i zgonom – stwierdziła wirusolog. – Same szczepionki nie wystarczą, tym bardziej że ich skuteczność z czasem słabnie. Dlatego należy szeroko udostępnić skuteczny i tani lek, aby osoby najbardziej narażone na powikłania mogły ich uniknąć.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację przypomniał, że Paxlovid został zarejestrowany w procedurze centralnej, co oznacza, że lek dopuszczany jest do obrotu we wszystkich państwach Unii Europejskiej jednocześnie, na podstawie jednego Pozwolenia na Dopuszczenie do Obrotu wydanego przez Komisję Europejską. – Produkt leczniczy jest także dostępny na polskim rynku, zatem istnieje możliwość nabycia produktu na zasadach ogólnych w aptece ogólnodostępnej, po uprzedniej konsultacji pacjenta z lekarzem. Należy pamiętać bowiem, że wybór właściwej terapii należy wyłącznie do lekarza, prowadzącego leczenie pacjenta – stwierdził.

strona 1 z 2
Zobacz także
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!