"Jesteśmy obecnie u szczytu zachorowań" - strona 2

13.03.2023
OIL Szczecin

Pandemia była z nami intensywnie przez blisko dwa lata, ale niektórzy chcieliby szybko o niej zapomnieć. Lekarze zwracają uwagę, że wyciąganie wniosków z tego czasu jest bardzo ważne. – Nauczyliśmy się wiele w zakresie higieny czy dystansu społecznego. Wielu pracowników nauczyło się, że nie chodzimy przeziębieni do pracy, bo to może sprzyjać zakażeniom. Częściej nosimy maseczki, chociaż tutaj wciąż jest wiele do zrobienia i życzyłabym sobie, by nosić je w szpitalach, w przychodniach czy w aptekach – mówi dr Karina Witkiewicz. – Kuleją na pewno szczepienia – dodaje ekspertka.

Sektor ochrony zdrowia przyznaje, że trzy lata po wybuchu pandemii, wciąż nie wszystko wróciło do normy. Wielu pacjentów zgłasza się do lekarzy zbyt późno, wielu przekładało wizyty w poradniach w czasie pandemii. – Opóźnione diagnozy, zbyt długie zwlekanie z pójściem na badania oraz ograniczenia związane z pandemiom. To wszystko powoduje, że mamy często w swoich gabinetach pacjentów, którzy powinni być zdiagnozowani szybciej. To opóźnienie, szczególnie w onkologii, jest najbardziej odczuwalną konsekwencją pandemii – mówi Michał Bulsa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

– Dużo jest pacjentów ze zwłóknieniami płuc po COVID-19. To choroba nieodwracalna, więc pacjenci często wracają na oddziały pulmonologiczne i muszą już o siebie szczególnie dbać do końca życia. Obserwujemy także przypadki „long COVID”, gdzie pacjenci nawet pół roku po przejściu zakażenia czują się senni, zmęczeni i nie mogą wrócić do kondycji przed choroby. Relatywnie często zdarzają się przedłużające się przypadki zaburzeń węchu, trochę rzadziej smaku. Widzimy też wzrost chorób autoimmunologicznych – mówi dr Karina Witkiewicz, lekarz pulmonolog, ekspert Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

W opinii przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia cytowanych przez media, trwająca właśnie fala COVID-19 spowodowana wariantem Kraken może potrwać do maja.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!