"Jesteśmy obecnie u szczytu zachorowań"

13.03.2023
OIL Szczecin

Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 w Europie mijają właśnie trzy lata. To w pierwszej połowie marca cała Polska drżała w obawie, jak wielka będzie skala pandemii. Rozpoczynał się lockdown, izolacja społeczna, a szpitale przygotowywały się na przyjmowanie chorych pacjentów. Pandemia została z nami na dwa lata, a kolejne warianty są z nami cały czas. Czy społeczeństwo wyciągnęło z pandemii wnioski? Czy COVID-19 nadal jest niebezpieczny?

– Jesteśmy obecnie u szczytu zachorowań przy mutacji koronawirusa Kraken. Na szczęście nie musimy obawiać się lockdownów czy restrykcji, choć ostrożność społeczna, szczególnie gdy jesteśmy chorzy lub przebywamy w skupiskach ludzi powinna być jednym z podstawowych wniosków z pandemii. Mam wrażenie, że większość już zapomniała o tym, jak wyglądało nasze życie w szczycie pandemii, a to źle, bo nigdy nie wiadomo czy kolejne mutacje COVID-19 nie będą zjadliwe – przyznaje dr Michał Bulsa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

W pierwszej połowie miesiąca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 3,4 tysiąca przypadków COVID-19 w Polsce. Obecna mutacja to wariant Kraken, który jest mocno zaraźliwy i szczególnie dotkliwy dla dzieci. W Polsce mijają trzy lata od momentu rozpoczęcia pandemii. Choć obecna sytuacja epidemiczna jest dobra i panika jest niewskazana, tak lekarze ostrzegają, że niewskazane jest również ignorowanie potencjalnego zagrożenia ze strony COVID-19.

– O COVID-19 zapomniało już społeczeństwo, ale lekarze nie zapomnieli. Na oddziałach wciąż zdarzają się przypadki zachorowań – mówi dr Karina Witkiewicz, lekarz pulmonolog, członek Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. – COVID-19 jest na szczęście coraz łagodniejszą formą infekcji. Ten najnowszy wariant to katar i bóle głowy, a ciężkie objawy wiązane np. z dusznościami zdarzają się rzadko. Musimy jednak mieć z tyłu głowy wiedzę, że to jest wirus mutujący i nie wiadomo czy kolejna jego odsłona nie będzie znowu złośliwa i nie trzeba będzie położyć połowy Polski w szpitalach. Nadal więc światełko uwagi w tym temacie powinno być z nami – mówi dr Witkiewicz.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!