Niepełnosprawność osób z „long covid" jest tak duża, jak w przypadku całkowitej utraty słuchu

23.05.2022
Urszula Kaczorowska

Osoby z tzw. long covid cierpią na niepełnosprawność w stopniu, który odpowiada całkowitej utracie słuchu lub ciężkiemu urazowi wewnątrzczaszkowemu – powiedział cytowany przez „Nature” epidemiolog prof. Theo Vos z Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) na Uniwersytecie Waszyngtońskim zajmuje się kategoryzacją obciążenia globalnego systemu zdrowotnego przez poszczególne choroby. W artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature”, naukowcy nawołują rządy poszczególnych państw, by zainwestowały w systemy informatyczne, które pomogą zbierać dane na temat uszczerbku na zdrowiu, który wywołało przechorowanie COVID-19. Wiedza ta pozwoli ich zdaniem na lepsze zaprojektowanie i budżetowanie systemu opieki zdrowotnej w kolejnych latach.

Nie ma jeszcze szacunków dotyczących liczby chorób związanych z COVID-19, ale IHME od lat 90. kataloguje dane dotyczące innych chorób. Na początku 2020 r., kiedy stało się jasne, że pandemia jest w toku, instytut dysponował już modelem obliczeniowym, który pomagał zrozumieć szersze skutki zdrowotne SARS-CoV-2 i zaczął pracować nad dodaniem COVID-19 do katalogu. W projekt zaangażowanych jest 100 pracowników. Wyniki ich pracy są obecnie rozpatrywane do publikacji.

Zgromadzone dane zawierają szacunki, jaki uszczerbek na zdrowiu wywołuje tzw. long covid i jakie to będzie miało przełożenie na obciążenie systemu ochrony zdrowia.

Epidemiolog prof. Theo Vos przedstawił niepublikowane dane władzom USA, aby pomóc im zrozumieć, w jaki sposób utrzymujące się objawy mogą wpływać na zdolność ludzi do pracy.

Dodatkowych informacji na ten temat dostarczyła majowa publikacja w czasopiśmie „Lancet”, w której naukowcy poinformowali, że 11 proc. hospitalizowanych z powodu COVID-19 nie wróciło do pracy po dwóch latach od zachorowania.

Dane zebrane przez zespół IHME sugerują, że w 2020 i 2021 r. około 4,6 miliona ludzi w Stanach Zjednoczonych miało objawy, które utrzymywały się przez co najmniej trzy miesiące. Definicja tzw. long covid koncentruje się na objawach takich jak – zmęczenie, problemy poznawcze i problemy z oddychaniem. Ponad 85 proc. tych przypadków było skutkiem przechorowania COVID-19, które nie wymagały leczenia szpitalnego.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!