Covidowe wieści z Włoch, W. Brytanii i Słowenii - strona 2

21.02.2022
Z Rzymu Sylwia Wysocka
Z Londynu Bartłomiej Niedziński

W związku z tym zdaniem specjalisty należy bardzo stopniowo łagodzić obostrzenia, bo – jak zauważył – „także teraz każdy kontakt między ludźmi jest obciążony ryzykiem”.

– Wirus nadal krąży. Mamy teraz we Włoszech około 1,5 mln zarejestrowanych zakażonych, a kto wie, ilu jest ich naprawdę, bo nie mają żadnych objawów albo robią sobie domowe testy, które nie są rejestrowane – wyjaśnił.

– Ale to nam pomaga, bo pod koniec zimy będziemy mieli ogromną liczbę osób uodpornionych – zauważył Fabrizio Pregliasco. Wyraził opinię, że trzeba wciąż podkreślać znaczenie zaszczepienia trzecią dawką jak największej liczby osób.

– Nie można podać czwartej czy piątej dawki wszystkim, ale trzeba myśleć o przejściu do okresowego, rocznego szczepienia zalecanego tak, jak w przypadku grypy osobom starszym, narażonym na ryzyko – ocenił.

Jak podkreślił, wariant Omikron przy jego wysokiej zakaźności w większości przypadków powoduje lekkie objawy albo zakażenie bezobjawowe. Nie należy zarazem według niego wykluczyć pojawienia się nowych wariantów.

Następnie prof. Pregliasco stwierdził: „wirus im bardziej się replikuje, tym jego warianty zwykle słabną”. Wyraził nadzieję, że tak też będzie w przypadku SARS-CoV-2.

– Pandemia nie skończy się ogłoszeniem publicznej deklaracji. Skończy się wtedy, gdy nie będzie się więcej o niej mówić i będzie się akceptować ryzyko. Będziemy musieli z tym żyć – ocenił profesor Pregliasco.

Brytyjski premier Boris Johnson zaapelował w niedzielę, by w związku z zapowiedzianym zniesieniem w Anglii obowiązku izolowania się przez osoby zakażone koronawirusem nie porzucać środków ostrożności.

W nocy z soboty na niedzielę brytyjski rząd potwierdził, że w ramach przedstawionego w poniedziałek planu życia z COVID-19 Johnson ogłosi zniesienie wymogu izolacji przez zakażonych, co jest ostatnim prawnie obowiązującym wymogiem w Anglii i zastąpi go rekomendacją. Nie wskazano dokładnej daty poza tym, że stanie się to przed końcem nadchodzącego tygodnia. W niedzielę mówił o tym także sam Johnson w rozmowie ze stacją BBC.

„Covid nie zniknie nagle, a my musimy nauczyć się żyć z tym wirusem i zabezpieczać się bez ograniczania naszych swobód. Zbudowaliśmy silną ochronę przed tym wirusem w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki programowi szczepień, testom, nowym metodom leczenia i lepszemu naukowemu zrozumieniu tego, co ten wirus może zrobić. Dzięki naszemu udanemu programowi szczepień i ogromnej liczbie osób, które zgłosiły się, aby się zaszczepić, jesteśmy teraz w stanie określić nasz plan na życie z Covid” – oświadczył Johnson w komunikacie wydanym przez jego biuro.

„Myślę, że to bardzo ważne, byśmy pozostali ostrożni. Nie chcę, aby ludzie źle to zrozumieli – nie mówię, że możemy całkowicie porzucić ostrożność. Covid pozostaje niebezpieczny, jeśli jesteś wrażliwy i jeśli nie jesteś zaszczepiony, ale potrzebujemy, aby ludzie byli bardziej pewni i wrócili do pracy” – mówił później w BBC.

Okres obowiązkowej izolacji przez osoby zakażone został niedawno skrócony w Anglii do pełnych pięciu dni, o ile testy wykonane w piątym i szóstym dniu w odstępie minimum 24 godzin dadzą wynik negatywny. Według mediów, oprócz zniesienia wymogu izolacji w ramach planu życia z COVID-19 Johnson ogłosi także zmniejszenie liczby wykonywanych testów i wycofanie darmowych testów dla osób niewykazujących objawów zakażenia. Brytyjski premier nie potwierdził tego wprost, ale wskazał, że nie jest już konieczne wydawanie 2 miliardów funtów miesięcznie na testy, jak miało to miejsce w styczniu.

W sobotę poinformowano, że w ciągu ostatniej doby w całej Wielkiej Brytanii wykryto 34,4 tys. zakażeń, co jest najniższym dobowym bilansem od 9 listopada zeszłego roku.

Rząd Słowenii zniósł większość restrykcji związanych z pandemią COVID-19 – podała w poniedziałek słoweńska agencja STA. Zagraniczni turyści przyjeżdżający do kraju nie muszą już być zaszczepieni, ozdrowiali z COVID-19 bądź posiadać negatywnego wynik testu.

Jak zdecydował w weekend słoweński rząd, nie trzeba również spełniać tych wymagań przy wejściu do restauracji, hotelów oraz na wydarzenia. Zniesiono ponadto godzinę policyjną, więc lokale gastronomiczne mogą funkcjonować w nocy.

Obowiązkowe pozostaje jednak noszenie maseczek wewnątrz miejsc publicznych.

Odwiedzający zakłady opieki zdrowotnej, domy spokojnej starości, a także więzienia muszą być zaszczepieni, przebyć COVID-19 lub posiadać negatywny wynik testu.

Fala zakażeń koronawirusem w Słowenii spada, ale wciąż odnotowuje się wiele nowych infekcji. Według agencji dpa zapadalność siedmiodniowa na COVID-19 w ciągu ostatniego tygodnia wynosiła 4248 osób na 100 tys. mieszkańców.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!