Lublin – pierwszy całodobowy punkt wymazowy

11.02.2022
Piotr Nowak

Pierwszy w regionie całodobowy punkt wymazowy do wykonywania testów na COVID-19 powstał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zainteresowanie jest znikome – przyznała zastępca dyrektora szpitala Małgorzata Piasecka.

Zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala wojewódzkiego Małgorzata Piasecka powiedziała, że całodobowy punkt wymazowy powstał w środę i mieści się w tym samym miejscu, w którym działa punkt drive-thru, czyli w bloku G placówki.

Dodała, że pierwszego dnia działalności, do godz. 18.00, w całodobowym punkcie wykonano ok. 30 testów antygenowych, a w nocy ze środy na czwartek nie zgłosił się nikt. „To nie jest skala, na którą się przygotowywaliśmy. Widzę, że zainteresowanie jest znikome. Tak samo jak ze szczepieniami” – powiedziała.

W całodobowym punkcie wykonywane są tylko testy antygenowe, ale od soboty będzie w nim można również zrobić test PCR. Piasecka przypomniała, że na test pacjent musi się zgłosić ze skierowaniem.

Według informacji NFZ na Lubelszczyźnie działają 63 punkty pobrań wymazów na obecność SARS-CoV-2, które wykonują testy PCR finansowane przez NFZ. W ostatnich dwóch tygodniach uruchomiono 19 nowych punktów. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych. W regionie jest również 14 karetek wymazowych.

Zlecenie na test PCR może wystawić m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl mają również lekarze, którzy nie mają umów z NFZ. Ponadto każda osoba, która podejrzewa zakażenie, może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza online.

Testy antygenowe można zrobić w aptekach, laboratoriach lub w mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Lubelski oddział wojewódzki NFZ na bieżąco przyjmuje zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów tj. aptek, laboratoriów czy punktów wymazowych.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!