MZ: 15-20 tys. łóżek więcej na piątą falę

04.01.2022
Katarzyna Herbut, Rafał Białkowski, Iwona Żurek, Karol Kostrzewa

Na piątą falę pandemii zdecydowaliśmy się przygotować więcej łóżek covidowych. Pewnie będzie to nawet o 15-20 tys. łóżek więcej niż to było dostępne w czwartej fali – mówił we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

– Przygotowujemy zwiększoną bazę szpitalną dla pacjentów covidowych. Przygotowujemy ten bufor, którego nie chcielibyśmy uruchamiać, to jest ostateczność – oświadczył Andrusiewicz podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Jak dodał, jeżeli „zauważymy, że trend wzrostowy jest stałym trendem, będziemy podejmować decyzje w zakresie obostrzeń”, aby łóżka szpitalne nie były zajmowane.

– Musimy być przygotowani na każdą wersję zdarzeń, ale do tej każdej wersji zdarzeń nie chcemy dopuścić – zaznaczył rzecznik MZ.

Podczas konferencji prasowej Andrusiewicz potwierdził, że w Polsce wykryto 72 zakażenia wariantem Omikron.

– Najwięcej, 33 zakażenia, to są zakażenia z woj. mazowieckiego, a blisko 20 to są zakażenia z Pomorza. Pozostałe województwa oscylują w granicach do 10 przypadków – powiedział.

Andrusiewicz był pytany, jak szybko rośnie w Polsce udział wariantu Omikron w ogólnej licznie nowych zakażeń koronawirusem.

– W Polsce ten udział jest na poziomie 2,5 proc. Ale w ubiegłym tygodniu był to 1 proc., więc mamy pewne przyśpieszenie i możemy się spodziewać, że pewnie w przyszłym tygodniu będziemy mówili o liczbie na pograniczu 200 zakażeń Omikronem – powiedział rzecznik MZ.

Zaznaczył, że codziennie w MZ trwają analizy tego, czy obecny wzrost zakażeń w Polsce jest zachwianiem trendu spadkowego, czy może być już odwróceniem tego trendu i przejściem w powolne wzrosty. – Jeszcze za wcześnie, by udzielić tej odpowiedzi – poinformował.

Rzecznik przyznał, że z dnia na dzień w sekwencjonowaniu przybywa wariantu Omikron, jednak podkreślił, że „jeszcze za wcześnie, aby mówić o tym, że wprowadzimy od przyszłego tygodnia czy też w okresie dwutygodniowym jakiekolwiek nowe obostrzenia”.

– Analizowaliśmy podobny okres roku ubiegłego. Wówczas mieliśmy podobne odchylenia, tzn. notowaliśmy spadki, w okresie świąteczno-noworocznym zaczęliśmy notować wzrosty, które później wyhamowały i powrócił trend spadkowy – podsumował.

Według Andrusiewicza Polska zmaga się z tymi samymi problemami, z którymi zmagają się wszystkie państwa w Europie – są to problemy z dostępnością łóżek w szpitalach i dostępnością personelu medycznego.

– Dlatego pozyskujemy personel zza naszej wschodniej granicy. To jest kilkaset dodatkowych osób, które zasiliło polski system ochrony zdrowia – zastrzegł.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!