Sytuacja epidemiczna we Włoszech

10.11.2021
Z Rzymu Sylwia Wysocka

Liczba aktywnych zakażeń koronawirusem we Włoszech po długiej przerwie przekroczyła ponownie 100 tysięcy - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Zanotowano też najwyższą w ostatnich tygodniach dobową liczbę zgonów na COVID-19 - zmarło 68 osób. Ostatniej doby stwierdzono ponad 6 tysięcy nowych zakażeń, wykrytych w 645 tysiącach testów. Niecały 1 procent z nich dał wynik pozytywny.

Łączna liczba zarejestrowanych zakażeń w kraju od początku pandemii wynosi ponad 4,8 mln. Wyzdrowiało około 4,5 miliona osób, zmarło 132 491. W szpitalach przebywa prawie 3800 chorych na COVID-19, w tym 421 na oddziałach intensywnej terapii. Po dwóch dawkach szczepionki przeciw COVID-19 jest ponad 83 procent ludności w wieku powyżej 12 lat. Trzecią dawkę otrzymało 2,2 miliona osób.

Fundacja medyczna Gimbe, która analizuje dane dotyczące zakażeń, apeluje o przyspieszenie szczepień trzecią dawką. Jak podkreślili eksperci, należy szczepić nią 800-900 tysięcy osób tygodniowo, czyli do końcu roku 12 milionów osób w wieku powyżej 60 lat. Stowarzyszenie pediatrów argumentuje zaś, że konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie szczepień dzieci. Bez tego "nigdy nie wyjdziemy z pandemii" - ostrzegli.

Krajowa Federacja Izb Lekarskich poinformowała, że łącznie zawieszonych w obowiązkach zostało 2178 lekarzy niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Dotychczas po zapadnięciu tej decyzji zaszczepiło się 522 z nich, czyli prawie co czwarty. Obecnie liczba odsuniętych od obowiązków wynosi ponad 1650.

Zawiadomienie o zawieszeniu "okazuje się skutecznym bodźcem skłaniającym do zaszczepienia" - podkreślił prezes federacji Filippo Anelli. "Przypominamy po raz kolejny, że zaszczepienie się jest dla lekarza nie tylko prawem, ale także obowiązkiem etycznym" - dodał prezes federacji, do której należy 468 tys. lekarzy.

Zawieszonych zostało też 3800 pielęgniarek i pielęgniarzy. To 0,85 proc. całego personelu.

16-latka z Palermo na Sycylii wygrała w sądzie ze swoim ojcem antyszczepionkowcem, który nie pozwalał jej zaszczepić się przeciwko COVID-19 - poinformował we wtorek lokalny portal z włoskiej wyspy. Nastolatka miała w sądzie wsparcie matki.

Internetowy dziennik Livesicilia przytoczył słowa adwokata, który reprezentował w sądzie nastolatkę i jej matkę. Uczennica poszła latem tego roku do punktu szczepień w Palermo, gdzie usłyszała, że potrzebuje zgody obojga rodziców. Od ojca, z którym nie mieszka, dowiedziała się, że ten nie zgadza się na szczepienie. Sprawa trafiła do sądu. Sędzia przychylił się do wniosku nastolatki, która za kilka dni otrzyma pierwszą dawkę szczepionki.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!