MZ: nie chcemy zwiększać bazy łóżek covidowych na zapas - strona 2

27.09.2021
Iwona Żurek, Wiktor Dziarmaga

– Mamy do czynienia cały czas z kontynuacją trendu wzrostowego liczby zakażeń. Widzimy też, porównując z wrześniem z poprzedniego roku, że przynajmniej na poziomie zakażeń, wydaje się, że powoli zaczynamy widzieć pewien efekt kampanii szczepiennej – powiedział minister zdrowia.

Niedzielski wskazał, że „przyrosty, mimo że jeszcze dwa tygodnie temu miały bardzo duża dynamikę, nieco w tym roku zwalniają, w przeciwieństwie do tego, co działo się w roku 2020”.

– Tego przyspieszenia nie obserwujemy. Teraz widzimy, że dynamika zakażeń z tygodnia na tydzień spadła poniżej 25 proc., podczas gdy w zeszłym roku rosła zdecydowanie wyraźniej. Co więcej, widzimy ogromną różnicę w porównaniu z wrześniem 2020 r. co do liczby hospitalizacji. Jesteśmy na poziomie 1300 hospitalizacji, a w zeszłym roku o tej samej porze tych hospitalizacji – jeśli dobrze pamiętam – było blisko dwukrotnie więcej – powiedział szef resortu zdrowia.

Jednocześnie zastrzegł, że sytuacja jest poważna, w tym sensie, że mamy cały czas do czynienia z trendem wzrostowym. – Patrząc na kraje dookoła nas, też nie możemy się spodziewać wygaszenia, tylko kontynuacji trendu wzrostowego – dodał.

– To co jest najbardziej pocieszające (...), że widzimy realnie, że szczepienia działają. To znaczy, że to nie są już tylko i wyłącznie abstrakcyjne badania naukowe zapisane profesjonalnym językiem w literaturze badawczej, tylko widzimy po prostu, że mamy mniej zakażeń niż rok temu, mamy mniej hospitalizacji i to daje nam nadzieję na to, że będziemy mogli w coraz większym stopniu po prostu żyć, mając świadomość, że w otoczeniu jest COVID-19, jest pandemia, która cały czas jest pandemią, bo jednak ta liczba zakażeń jest duża – powiedział Niedzielski.

Wskazał, że „według prognoz, którymi dysponujemy: cały czas podtrzymuję to, że na koniec września – zresztą już jesteśmy praktycznie na końcu września – będziemy mieli średnio około tysiąca zakażeń”. – To jest cały czas sytuacja, w której nie musimy podejmować żadnych drastycznych decyzji. I według prognozy, która przewiduje ten tysiąc na koniec września, mieliśmy też założenie, że do końca października będzie około 5 tys. – mówił minister.

Zaznaczył, że w zależności od tego, jak będzie wyglądała trajektoria krzywej zakażeń, „będziemy podejmowali decyzje”.

– Ale też wyraźnie chcę powiedzieć, że mamy województwa wyraźnie odstające od tej średniej, gdzie poziom wyszczepienia jest mniejszy – dodał. Poinformował, że przede wszystkim chodzi o województwo lubelskie, „gdzie mamy stosunkowo mało szczepień, a stosunkowo dużo i zakażeń, i hospitalizacji”.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!