Covidowe doniesienia ze świata

28.08.2021
Z Londynu Bartłomiej Niedziński
Piotr Górecki
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski
Z Rzymu Sylwia Wysocka

Największą od początku pandemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 6835 - odnotowano w ciągu minionej doby w Szkocji, podano w piątek. Choć jest to trzeci rekord w ciągu czterech dni, szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon na razie wyklucza nowy lockdown.

Bilans nowo wykrytych zakażeń jest wyższy o ponad 1800 od poprzedniego rekordu, który zanotowano w środę i o ponad 2500 od jeszcze poprzedniego - z wtorku. Jest też niemal dwukrotnie większy w porównaniu do tego sprzed tygodnia. Jeśli chodzi o liczbę zgonów, to w ciągu ostatniej doby zarejestrowano cztery, co jest spadkiem zarówno w stosunku do czwartku, jak i poprzedniego piątku.

Gwałtowny wzrost liczby zakażeń wiązany jest w dużej mierze z powrotem uczniów do szkół, bo w Szkocji, w odróżnieniu od Anglii i Walii, letnie wakacje już się zakończyły. Wskazywał na to w środę zastępca Sturgeon, John Swinney, a w piątek również ona sama o tym wspomniała.

"Ważne jest, aby zwrócić uwagę, że liczba przypadków rośnie teraz w całej Wielkiej Brytanii, ale po okresie wolniejszego wzrostu w Szkocji, w tej chwili jest on tutaj szczególnie ostry. To jest prawdopodobnie, przynajmniej w części, odzwierciedlenie faktu, że nasze szkoły wracają wcześniej, co się łączy ze zwiększoną liczbą interakcji" - mówiła szefowa szkockiego rządu.

Przyznała, że ten wzrost jest powodem do niepokoju, ale zdementowała spekulacje, jakoby szkocki rząd rozważał wprowadzenie krótkiego lockdownu w celu przerwania łańcucha transmisji wirusa. Zastrzegła jednak: "W obliczu pandemii nie powinniśmy niczego wykluczać".

Sturgeon wezwała ludzi do szczepienia się przeciw COVID-19, regularnego wykonywania testów i ściślejszego przestrzegania aktualnych wytycznych - spotykania się na świeżym powietrzu, unikania tłumów, zachowania bezpiecznej odległości od innych i zminimalizowania kontaktu fizycznego. "Mam nadzieję, że uda nam się przez to przejść, gdy wszyscy będziemy zachowywać się rozsądnie i odpowiednio" - powiedziała.

W Szkocji, podobnie jak wcześniej w Anglii, na początku sierpnia zniesiona została większość restrykcji covidowych, ale pozostał m.in. obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Od początku pandemii w Szkocji wykryto prawie 407,7 tys. zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarły 8103 osoby.

Tymczasem jak podano w piątek, w całej Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 38 046 nowych infekcji, czyli o 235 mniej niż przedniego dnia, ale o ponad 700 więcej niż tydzień wcześniej, i stwierdzono 100 zgonów z powodu COVID-19 - co jest niższą statystyką zarówno od czwartkowej, jak i tej sprzed tygodnia.

Pracownicy transgraniczni przyjeżdżający na Słowację po 31 sierpnia br., którzy nie są w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19, nie będą musieli trafiać na obowiązkową w innych przypadkach kwarantannę. Rozporządzenie służb sanitarnych obowiązuje do odwołania.

Tak jak dotąd na granicy należy przedstawić negatywny test na obecność koronawirusa oraz raz w miesiącu wypełnić elektroniczny formularz przyjazdowy. Konieczne jest także udokumentowanie faktu wykonywania pracy na Słowacji.

Czternastodniowa kwarantanna dla innych niezaszczepionych osób obowiązuje od lipca. Czas izolacji może zostać skrócony, jeżeli piątego dnia kwarantanny zostanie przedstawiony negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Ponieważ obowiązek izolacji miał po okresie przejściowym dotyczyć także pracowników transgranicznych, wzdłuż granicy z Czechami oraz Węgrami demonstranci zablokowali drogi i domagali się zmian w ograniczeniach związanych z pandemią.

90 procent nauczycieli i innych pracowników w szkół we Włoszech otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 lub preparat jednodawkowy - ogłosił urząd komisarza do spraw walki z pandemią. Cały personel szkolny musi mieć przepustkę zdrowotną.

Na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego odnotowano znaczny wzrost liczby zaszczepionych pracowników szkół. Na mocy rozporządzenia rządu nie będą oni wpuszczani do placówek oświatowych bez tzw. Green Pass, wystawianego na podstawie szczepienia, wyleczenia z wirusa lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin.

Stowarzyszenie dyrektorów szkół oświadczyło w piątek, że sprzeciwia się postulatom wprowadzenia bezpłatnych badań na obecność koronawirusa dla tych pracowników, którzy nie chcą się zaszczepić.

Według najnowszych danych rządu w kraju szczepienia przeciwko COVID-19 zakończyło 69 procent ludności.

Minionej doby zanotowano 45 zgonów i ponad 7800 nowych zakażeń koronawirusem, stwierdzonych w 265 tysiącach testów. Łączna liczba zmarłych od początku epidemii przekroczyła 129 tysięcy. Obecnie zarejestrowanych zakażonych jest 138 tysięcy. W szpitalach przebywa ponad 4600 osób, w tym 511 na intensywnej terapii.

Minister zdrowia Roberto Speranza podpisał dekret, na mocy którego Sycylia jako pierwszy włoski region po dwóch miesiącach przejdzie do żółtej strefy nieznacznie zaostrzonych restrykcji w związku z przekroczeniem krytycznego limitu zajętych łóżek na intensywnej terapii. Na wyspie, gdzie przebywają tysiące turystów , wraca obowiązek noszenia maseczki na zewnątrz i limit 4 osób przy stole w lokalu gastronomicznym, jeśli nie należą do jednej rodziny.

Prywatne firmy ubezpieczeniowe w USA, które nie wymagały początkowo opłat za leczenie chorych z powodu koronawirusa, zmieniły politykę. Zwracają się teraz o częściowy udział pacjentów w kosztach kuracji - podała w piątek stacja CBS News.

Amerykańska stacja podkreśliła, że leczenie COVID-19 może być drogie. W ciężkich przypadkach sięga 50 tys. dolarów. Jednocześnie CBS zwraca uwagę, że zyski firm ubezpieczeniowych gwałtownie wzrosły podczas pandemii. Jak uzasadnia, niewiele osób chodziło do szpitali, a niektóre planowane zabiegi zostały opóźnione.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!