MZ: przygotowujemy się na jesień - strona 2

15.06.2021
Klaudia Torchała

Transport publiczny będzie mógł być obłożony w 100 proc. Pasażerowie nadal muszą mieć maseczki zakrywające usta i nos.

Od 26 czerwca wesołe miasteczka, kina i teatry, restauracje i hotele będą mogły być obłożone w 75 proc. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 lat. Obiekty sportowe będą mogły być obłożone maksymalnie w 50 proc. Zaznaczono, że limity nie obejmują osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Natomiast od 13 czerwca można już sprzedawać i spożywać przekąski i napoje w kinach i innych instytucjach kultury. W zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od tej daty może znajdować się nie więcej uczestników niż stanowi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia limit ten zwiększony będzie do 75 proc.

– Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na scenariusz pojawienia się jesienią kolejnej fali epidemii, choć takie prawdopodobieństwo nie jest zbyt wysokie – powiedział minister zdrowa.

– My w Ministerstwie Zdrowia przygotowujemy się na jesień. Mamy oczywiście brany pod uwagę wariant, że pojawi się kolejna fala, ale ja absolutnie nie chcę tutaj nikogo straszyć i przesądzać, że się pojawi, bo tego prawdopodobieństwa nie oceniamy zbyt wysoko. Natomiast musimy się przygotować logistycznie – powiedział.

Zaznaczył, że resort przygotowuje przede wszystkim sieć szpitali. To rozwiązanie – dodał – już się sprawdziło.

– Teraz sobie określamy pewną minimalną wielkość tej infrastruktury, która będzie przeznaczona na walkę z COVID-19. Tutaj każdy wojewoda stworzył plan, który jest przygotowaniem na jesień – zapewnił.

Równocześnie wspomniał o laboratoriach, które są przygotowywane pod kątem tego, by sekwencjonować jak najwięcej genomu wirusa, czyli „byśmy mieli zdolność identyfikowania, z jakimi mutacjami mamy do czynienia”.

Dodatkowo, jak podał dalej, resort dokonuje przeglądu rezerw państwowych: materiałów, w które trzeba zaopatrywać podmioty lecznicze, jak i leków stosowanych w pandemii.

– Na koniec monitorujemy, co z kwestią kolejnej dawki szczepienia, ale tutaj na razie nie mamy twardych argumentów, które by mówiły, że jest taka konieczność na jesień – powiedział.

Zapytany o to, czy resort bierze pod uwagę przeprowadzenie testów diagnostycznych np. u dzieci przed powrotem do szkół czy studentów na uczelnie odpowiedział: „jak najbardziej”. Zauważył też, że obecnie skala badań służących wykrywaniu SARS-CoV-2 jest duża, zdecydowanie większa niż na początku epidemii.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!