Bezkarni politycy

27.05.2021
BMJ

Wyborcy raczej nie będą winić podczas następnych wyborów polityków za to, jak radzili sobie z pandemią. Dzieje się tak pomimo poglądu większości społeczeństwa, że odpowiedzialność za rozprzestrzenianie się infekcji spoczywa na rządzie.

Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta

Jest mało prawdopodobne, aby politycy zostali ukarani lub nagrodzeni w następnych wyborach za niepowodzenia lub sukcesy w zarządzaniu pandemią COVID-19 – sugeruje analiza danych ankietowych z USA, Wielkiej Brytanii i Indii, opublikowana w internetowym czasopiśmie „BMJ Global Health”. Dzieje się tak pomimo faktu, że większość uczestników badania uważa zdrowie za kluczowy obszar polityki i uznaje odpowiedzialność rządu za rozprzestrzenianie się COVID-19.

Zdrowie jest często upolitycznione, ale nie jest jasne, czy kwestie zdrowia publicznego wpływają na opinię publiczną i czy te opinie mogą przełożyć się na zachowania wyborcze.

Naukowcy doszli do wniosku, że pandemia COVID-19, która ma zasięg globalny i jest przedmiotem intensywnego zainteresowania mediów, stwarza wyjątkową okazję do obserwowania wzajemnych zależności między opinią publiczną a polityką.

To, jak przywódcy polityczni i partie poradzili sobie z pandemią, było w centrum medialnego zainteresowania. Jeśli więc kwestia zdrowia publicznego ma wpływ na decyzje wyborców, COVID-19 wydaje się być idealnym próbnikiem, twierdzą naukowcy.

Aby dokładniej zbadać tę sprawę, przeprowadzili ankiety dotyczące zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii w USA, Wielkiej Brytanii i Indiach w okresie od połowy kwietnia do początku czerwca 2020 r. W ankietach wzięło udział prawie 3000 osób, z których połowa pochodziła z USA.

Forma ankiety obejmowała ujawnienie kluczowych faktów dotyczących ekonomicznego wpływu pandemii lub jej wpływu na zdrowie (2 grupy „leczone”) albo brak ujawnienia kluczowych faktów (grupa porównawcza).

Respondentom zadano następnie pytania mające na celu ujawnienie stosunku do rządu, w tym jego przywódcy, oraz potencjalnych zamiarów głosowania, jeśli wybory odbyłyby się w dniu przeprowadzania ankiety. Zapytano ich również, czy uważają swój rząd za odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się COVID-19.

Fakty ekonomiczne obejmowały skalę bezrobocia, ogólne kurczenie się gospodarki oraz wpływ na giełdę w każdym z trzech krajów. Fakty zdrowotne obejmowały liczbę przewidywanych hospitalizacji, w tym na oddziałach intensywnej opieki oraz liczbę zgonów w każdym z krajów, podkreślając brak leku lub skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!