Niedzielski: nie ma czasu na analizy - strona 2

26.03.2021
Grzegorz Bruszewski, Mateusz Roszak, Krzysztof Kowalczyk, Karol Kostrzewa, Klaudia Torchała

"Dopóki ta dynamika nie spadnie do poziomu zerowego, czyli nie dojdziemy do apogeum, nie ma w ogóle dyskusji o luzowaniu obostrzeń" - podkreślił szef resortu zdrowia.

Niedzielski był pytany na konferencji prasowej, czy resort zdrowia planuje wprowadzenie jakiś rozwiązań, które ułatwiłyby szpitalom pozyskiwanie dodatkowego personelu. Szef resortu zdrowia odparł, że oczywiście MZ pracuje nad takimi rozwiązaniami, wymienił w tym kontekście trzy elementy.

Po pierwsze jak mówił Niedzielski, prezes NFZ przeprowadził analizę dwóch oddziałów, na których będzie ograniczane wykonywanie zabiegów. "To jest laryngologia i ortopedia w zakresie endoprotezoplastyk, to nie są zabiegi, które muszą być pilne, i specjaliści, którzy zajmują się tymi zagadnieniami, na pewno będą kierowani do walki z COVID-19" - powiedział Niedzielski.

Jak mówił, drugie zagadnienie to kwestia wykorzystania lekarzy pracujących na poziomie AOS (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna), którzy przyjmują w gabinetach. "I wreszcie trzeci elementem, z którego zaczynamy co prawda dopiero korzystać, ale widzę w nim bardzo duży potencjał, to są lekarze z zagranicy" - mówił szef MZ.

Niedzielski nie pamiętał dokładnej liczby pozwoleń wydanych przez resort zdrowia, ale - jak przekazał - zgłosiło się ponad 200 lekarzy. "I to też będzie bardzo realne zasilenie naszego systemu walki z COVID-19" - podkreślił Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki w czwartek stwierdził, że "w niektórych przypadkach, kiedy pomoc mogła być udzielana, tej pomocy nie udzielano m.in. dlatego, że inne są priorytety, w inny sposób patrzy służba zdrowia prywatna na powszechny problem, jakim jest epidemia, a w inny sposób patrzą na to jednostki państwowe, publiczne i oczywiście również samorządowe".

Minister zapytany o to, czy podziela zdanie premiera, że prywatny sektor ochrony zdrowia nie zdał egzaminu w epidemii, zaznaczył, że doszło do pewnej nadinterpretacji wypowiedzi. "Intencją wypowiedzi pana premiera było pokazanie, że model prywatyzacji całego systemu opieki zdrowotnej i braku takiego centralnego mechanizmu koordynacyjnego bardzo utrudniłby postępowanie w sytuacji kryzysowej" – wyjaśnił.

Minister przypomniał, że resort pracuje obecnie nad systemowymi rozwiązaniami, które – jak podkreślił – mają pomóc w koordynacji opieki zdrowotnej "niezależnie, kto będzie właścicielem pojedynczych szpitali". "Ten kryzys pandemiczny pokazuje, że ta koordynacja nie zawsze jest właściwa" – dodał.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!