Rzecznik MZ: same łóżka nikogo nie uratują - strona 2

12.03.2021
Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Kropiwiec, Klaudia Torchała

Rzecznik MZ na konferencji prasowej zaapelował również o odpowiedzialne zachowanie podczas nadchodzącego weekendu i w najbliższych tygodniach. Wiemy, że każdy po tygodniu ciężkiej pracy chce spędzić ten weekend jak najbardziej swobodnie, ale cały czas jest nasz apel – te najbliższe dni, tygodnie dadzą nam obraz tego, jak może wyglądać epidemia. Nie chcemy, by trzecia fala poszła linią fali drugiej. Na dziś nie wygląda to tak, żeby trzecia fala podążała w ślad za drugą, ale to się może bardzo szybko zmienić, jeżeli nasze zachowania będą nieodpowiedzialne" – podkreślił Andrusiewicz. Zaznaczył, że przy 40-procentowej transmisji wariantu brytyjskiego "niewiele trzeba w naszych zachowaniach, by wirus transmitował jeszcze szybciej i żebyśmy mieli skalę zakażeń średnio dzienną na poziomie 20 tys.".

"Nikt by tego nie chciał, ponieważ będą ziszczały się najczarniejsze scenariusze" – stwierdził rzecznik. "Jeśli chcemy ponownie mieć przynajmniej drugą połowę wiosny i lato w atmosferze większego poluzowania, to teraz musimy wykazać się maksymalną odpowiedzialnością" – dodał.

Przypomniał, że w Polsce testowano pewne grupy (np. górników), ale tam, gdzie występowało ognisko zakażenia. Zauważył, że nie ma sensu testowanie na szeroką skalę. Powołał się na przykład Słowacji, w której akcja testowania populacyjnego wpłynęła na to, że uspokoiła społeczeństwo i trzecia fala "wybuchła na niespotykanym w Europie poziomie"."Koronawirus ma to do siebie, że rozwija się w ściśle określonym czasie. My, testując pewne grupy zawodowe, nie musimy trafić w ten czas. Bardzo szerokie testowanie to nie jest sposób na walkę z koronawirusem, choć takie głosy się pojawiają" – wytłumaczył. Zwrócił też uwagę na inny problem związany z badaniami diagnostycznymi pod kątem wykrywania wirusa SARS-CoV-2 – niechęć do ich wykonywania. "To nie jest tak, że mamy problem z dostępnością testów. Nie wszyscy chcą się testować, to jest większym problemem obecnie niż to, czy my mamy możliwości testowania, bo je mamy znaczące" – podkreślił.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 18 775 nowych zakażeniach koronawirusem. 351 chorych zmarło. Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek zakażenia w Polsce, potwierdzono go u 1 868 297 osób, z których 46 724 zmarły.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!