"Decyzja należy zawsze do szpitala, lekarza" - strona 2

10.03.2021
Mieczysław Rudy

"Takiej decyzji nie ma i dane jeszcze jednoznacznie nam nie pozwalają tego ocenić. Dlatego my czekamy jeszcze na to aż (dane) wpłyną z kolejnych dni. Bo z jednej strony ważna jest liczba zakażeń, a z drugiej strony również jeszcze ich dynamika" - zauważył Müller.

Jak wyjaśnił, "jeżeli widzimy, że już na przykład wzrosty wyhamowują, to wtedy być może nie będą potrzebne trudne decyzje". "Natomiast jeżeli dynamika zachorowań, czyli przyspieszenie liczby zachorowań, byłyby duże, to wtedy zupełnie inaczej podejmuje się decyzje" - podkreślił.

Pytany "w imieniu kibiców piłkarskich, jak to jest, że kina, teatry, które są w zamkniętych pomieszczeniach, są otwarte i dostępne, a stadiony, gdzie mecze odbywają się na świeżym powietrzu, nie", minister zapewnił: "Wsłuchujemy się w te głosy, które faktycznie pojawiają się związku również z rozgrywkami piłkarskimi".

"Jeżeli tylko sytuacja na to pozwoli, to będziemy powoli tutaj również podejmować decyzje pozwalające określonej liczbie osób, w określonym limicie również pojawić się na stadionach. W tej chwili jeszcze nie jest to możliwe, natomiast nie wykluczam, że niedługo takie pierwsze decyzje zapadną" - zapowiedział.

Rzecznik rządu był dopytywany o uzasadnienie dla całkowitego zamykania stadionów w sytuacji, gdy udostępniania jest połowa miejsc w teatrach, czy w kinach i nie jest to zagrożenie, albo jest zagrożeniem małym, a połowa miejsc, bądź na przykład 1/4 miejsc na stadionie na otwartym powietrzu tym zagrożeniem jest.

"Tutaj jest kwestia nie tyle samego już stadionu, gdy jesteśmy na trybunach, lecz (to kwestia) korytarzy i miejsc, które prowadzą na trybuny. Więc to jest kwestia rozwiązań w tym zakresie, niż bezpośrednio samego stadionu, na którym faktycznie już można pewne odległości zachować. Aczkolwiek też trzeba przyznać, że w tym zakresie też były pewne wątpliwości. To znaczy, że niestety część osób się nie stosowała do tych zaleceń" - odpowiedział Müller.

Rząd zdecydował, że dotychczasowe, ostrzejsze zasady sanitarne w województwie warmińsko-mazurskim będą obowiązywały do 12 marca. Od 13 marca do Warmii i Mazur dołącza także Pomorze. Nowe zasady będą obowiązywały do 20 marca. Oznacza to zamknięcie m.in. hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych), czy galerii handlowych – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

W pozostałej części kraju przedłużone zostały dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!