USA -1232 zgony, 105 906 zakażeń - strona 2

27.12.2020
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski
Z Toronto Anna Lach

Od połowy marca br. rząd federalny wprowadził ograniczenia w możliwościach przekraczania granicy oraz obowiązkową dwutygodniową kwarantannę dla osób wjeżdżających do Kanady. Każdy przekraczający granicę kanadyjską musi przedstawić swój plan kwarantanny urzędnikowi delegowanemu do tych spraw, a jeśli plan ten jest niewystarczający, podróżny jest kierowany do federalnego ośrodka kwarantanny.

Podporządkowanie się regułom kwarantanny jest sprawdzane przez policję, za ich naruszenie grozi kara do 750 tys. dolarów kanadyjskich lub do pół roku więzienia. Wszyscy przybywający do Kanady z Wielkiej Brytanii i - od czwartku - z Afryki Południowej są też zobowiązani do odpowiedzi na dodatkowe pytania, które pomagają ustalić, czy podczas podróży nie pojawiło się ryzyko kontaktu z nową mutacją koronawirusa.

W miniony poniedziałek Kanada wprowadziła zakaz przylotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii, który w środę przedłużono do 6 stycznia. Rząd odradza podróże do Wielkiej Brytanii i Afryki Południowej, o ile nie są one niezbędne.

Dotychczas mniej niż dwa procent zarejestrowanych przypadków COVID-19 to osoby, które podróżowały poza Kanadę.

W minioną środę Kanada dopuściła do stosowania szczepionkę na COVID-19 produkowaną przez amerykańską Modernę, drugą już po dopuszczonej 9 grudnia br. szczepionce Pfizera-BioNTech. Jak mówił podczas konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau, do końca stycznia 2021 r. Kanada ma otrzymać łącznie 1,2 mln dawek obu tych szczepionek.

Szczepionka Pfizer-BioNTech zaczęła być podawana 14 grudnia. Pierwsza dostawa szczepionki Moderny odbyła się w czwartek.

Według danych federalnego resortu zdrowia, w Kanadzie zarejestrowano 52 8354 przypadków COVID-19, zmarło 14 597 osób. Najwięcej przypadków osób zarażonych koronawirusem (19 424) zanotowano w prowincji Ontario. W Quebec jest obecnie 19 381 przypadków, a w Albercie - 17 821.

W ciągu ub. doby potwierdzono w Brazylii 307 zgonów i 17 246 przypadków zakażeń koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Według danych resortu od początku pandemii w Brazylii potwierdzono prawie 7,5 mln przypadków zakażeń i 190 795 zgonów.

Prezydent Bolsonaro, który konsekwentnie pomniejsza znaczenie i zagrożenie stwarzane przez pandemię, jest coraz silniej krytykowany za opóźnienia procesu szczepień. Wciąż nie wiadomo, skąd będzie pochodzić szczepionka, kiedy proces szczepień się rozpocznie i jak będzie zorganizowany. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy, czy nie czuje coraz silniej wywieranej na niego presji w tej sprawie, odpowiedział: "Nikt nie wywiera na mnie żadnej presji. Nie interesuje mnie to".

Brazylia jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach pod względem liczby zakażeń. Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!