Granice wytrzymałości - strona 2

09.12.2020
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Artur Drobniak, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej, mówił o postulacie dotyczącym wprowadzenia systemu no fault. – Nie chodzi o to, że lekarze chcą czuć się bezkarni, ale o bezpieczeństwo pacjentów i pracę lekarzy nie pod presją prokuratora – przekonywał. – Systemy no fault w Europie pokazały, że znacznie poprawia to organizację systemu – przekonywał.

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, tłumaczył, że w sytuacji, gdy lekarzy w Polsce jest niewielu, najważniejsza jest ich efektywność pracy. – Na zmniejszenie tej efektywności wpływa ustawa o refundacji i konieczność określania poziomu odpłatności za lek.

Piotr Watoła, wiceprezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, mówił zaś o zbyt niskich wynagrodzeniach lekarzy oraz braku jasnych i trwałych uregulowań w tej kwestii. – Lekarze leczą pomimo to, że zostali oszukani przez rządzących – podkreślał. To „oszustwo” to uchwalenie ustawy o dodatkach za pracę przy COVID-19 dla wszystkich medyków, a następnie wycofanie się z tych zapisów. Zwracał uwagę również na brak rozmów ze strony MZ o przedłużeniu przepisów o dodatkach dla specjalistów za pracę w jednym miejscu (przedłużenie zostało wpisane do ustawy covidowej, która w tej chwili jest procedowana w Senacie, ale tylko o pół roku, do lipca 2021 roku).

Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów, dowodził, że wszystkie niedomagania systemu ochrony zdrowia wynikają z jego niedofinansowania. – Porozumienie Rezydentów domagało się wzrostu finansowania do 6,8 proc. PKB w 2017 roku. Wśród naszych postulatów jest szybsze dojście do 6,8 proc. PKB w 2021 r. i to bez wliczania wydatków na COVID-19 – mówił.

Krzysztof Hałabuz z Porozumienia Chirurgów SKALPEL stwierdził, że rok 2020 będziemy pamiętać jako walkę z wirusem SARS-CoV-2, ale kolejne lata to będzie walka z chorobami, które nie zostały zdiagnozowane w tym roku i nie zostało rozpoczęte ich leczenie. Wskazywał też na braki odpowiednich środków do walki z COVID, brak kadr medycznych i niebezpieczną, zarówno dla pacjentów jak i personelu medycznego, ustawę ułatwiająca pracę lekarzom spoza UE.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!