Nie będzie lockdownu, przynajmniej na razie - strona 2

13.11.2020
MSol
Kurier MP

O powrocie – tym razem do szkół, zaczął też mówić minister edukacji i nauki, zapowiadając, że być może 29 listopada uda się przywrócić naukę w szkołach dla części uczniów (zapewne najmłodszych). Przemysław Czarnek dodał jednak, że decyzja będzie uzależniona od rozwoju epidemii.

A jak sytuację oceniają eksperci? Prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych i szef zespołu doradców medycznych premiera stwierdził w piątkowej rozmowie w Radiu ZET, że nie chce być znowu traktowany jako człowiek, który przemawia wbrew premierowi, ale jednoznacznie ocenił, że na razie nie można mówić o zdobyciu przewagi nad epidemią koronawirusa.

– Polemizowałbym z tym, że coś nam spadło. Nam nie spadło. Nam nie wzrosło. I to jest pocieszające – wskazał prof. Horban. – Zyskaliśmy delikatną równowagę z wirusem. Jesteśmy na równo, a nie w odwrocie. Jesteśmy na takim wypłaszczeniu, jak w Górach Stołowych. Wdrapaliśmy się i jesteśmy na płaskim. Od nas zależy, czy znów wrócimy do krzywej wznoszącej się, czy za jakiś czas, mam nadzieję, że liczony w dniach, tygodniach, liczba chorych zacznie spadać – mówił, podkreślając, że ponad 20 tysięcy zakażeń dziennie jest ogromną liczbą i wskazuje na dość intensywny rozwój epidemii.

Profesor wyjaśnił też, że wysoki wskaźnik liczby pozytywnych testów (w tej chwili średnia dla Polski z siedmiu ostatnich dni to ponad 44 proc., i jest to drugi na świecie, po Meksyku, wynik – w Europie jesteśmy samodzielnym „liderem”) jest wynikiem przyjętej formuły testowania, która zakłada, że badaniu na obecność koronawirusa poddawane są osoby, które mają objawy zakażenia. Ekspert przyznał, że niemal w ogóle nie są testowane osoby bezobjawowe lub skąpoobjawowe, które mogą stanowić 70-80 proc. chorych na COVID-19.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!