"Łagodna wiosna uśpiła czujność władz i obywateli" - strona 2

13.11.2020
Wiktor Dziarmaga

"Strefa czerwona powinna być wyraźnie oddzielona od strefy żółtej i zielonej. W szpitalu musi być przygotowane zaplecze diagnostyczne, ponieważ ludzie chorzy na COVID-19 wymagający hospitalizacji, są przeważnie osobami ciężko obciążonymi internistycznie – m.in. z migotaniem przedsionków, cukrzycą i różnego rodzaju stanami internistycznymi. Nie może być tak, że u osoby leżącej na oddziale COVID-19 zaniedba się inne choroby, ponieważ to może być przyczyną zgonu takiej osoby" – powiedział.

Dr Kukiz-Szczuciński zaznaczył, że podstawową kwestią w leczeniu chorych na COVID-19 jest dostarczenie im odpowiedniej ilości tlenu. "W niektórych sytuacjach podajemy nawet 6 do 8 litrów tlenu na minutę. W związku z tym musi istnieć odpowiednia infrastruktura potrzebna do wyprodukowania tego tlenu. Muszą być przygotowane instalacje, aby tlen był tłoczony pod odpowiednim ciśnieniem. To nie jest tak, że w dowolnym miejscu można sobie zamontować 100 respiratorów, bo po prostu instalacja tego nie wytrzyma" – podkreślił.

"Strona merytoryczna musi być dobrze zorganizowana – szpital musi być wyposażony w zaplecze laboratoryjne, odpowiedni i czytelny system komputerowy. W przypadku chorych zakaźnie, szczególnie istotne jest żebyśmy nie biegali z dokumentacją między strefami czerwoną a zieloną, tylko komunikowali się elektronicznie" – powiedział.

"W obecnej sytuacji nie da się funkcjonować perfekcyjnie. Wyzwań jest naprawdę dużo, ale było sporo czasu, żeby to przygotować" – ocenił.

Dr Kukiz-Szczuciński zaznaczył, że COVID-19 to ciężka choroba, której przebieg jest bardzo różny. "Z reguły wiąże się to z ogromnym osłabieniem. Z naszych obserwacji wynika, że najciężej chorobę przechodzą starsi otyli mężczyźni. Jednak znam przypadek pacjenta, człowieka bardzo wysportowanego, który przeszedł COVID-19, ale ma niezwykle intensywne trwałe zmiany w płucach, będzie musiał być rehabilitowany. W przypadku niektórych pacjentów konieczne będą nawet przeszczepy płuc" – powiedział.

"Dopóki ktoś ma w gronie znajomych osoby, które przeszły COVID-19 lekko lub bez objawów, to w takich kręgach mówi się, że to, co się dzieje, to przesada. Jednak tak nie jest" – podkreślił.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!