"Łagodna wiosna uśpiła czujność władz i obywateli"

13.11.2020
Wiktor Dziarmaga

"Uważam, że obecnie kraj jest na pewno znacznie lepiej przygotowany do walki z koronawirusem, lepsze jest np. wyposażenie w środki ochrony indywidualnej. Jednak łagodna wiosna - m.in. z powodu szybkiego lockdownu - uśpiła czujność władz i obywateli" - powiedział dr Paweł Kukiz-Szczuciński.

Dr Kukiz-Szczuciński, jeden z lekarzy wiosennej misji medycznej w Lombardii, a także misji w szpitalach covidowych w Tadżykistanie i w Etiopii powiedział, że wiosną we Włoszech zobaczył epidemię "w najgorszym kształcie, jaki można sobie wyobrazić". "Sytuacja była absolutnie katastrofalna. Liczba zakażeń w 200 tys. Brescii, w którym pracowaliśmy, wynosiła ok. 50 procent. Tamtejsza służba zdrowia była sparaliżowana" – zaznaczył.

Przestrzegł, że wówczas rozwój epidemii był dla świata zaskoczeniem, jednak lekceważenie jej na obecnym etapie w Polsce, może pisać podobne scenariusze. "Obecnie liczba osób hospitalizowanych i ciężkich przebiegów choroby (w Polsce - PAP) jest tak wysoka, że nie możemy sobie pozwolić na lekceważenie wirusa. Jeśli tak by się stało, to podobnie jak w Lombardii ludzie na masową skalę zaczęliby umierać przed szpitalami" – dodał.

"Niestety, jeśli przekroczona zostanie pewna krytyczna granica, dochodzi do sytuacji, w której szpitale jednoimienne sobie nie radzą i są przepełnione. Obecnie konieczność zajmowania się chorymi spada na inne szpitale. Takiej sytuacji nie mieliśmy na wiosnę. Mam nadzieję, że szpitale tymczasowe pomogą w odbarczeniu tej sytuacji".

"Przy tradycyjnym pogorszeniu się warunków epidemiologicznych na jesieni, mamy to, co mamy – ogromny przyrost zakażeń" – ocenił.

Odnosząc się do powstawania szpitali tymczasowych dr Kukiz-Szczuciński ocenił, że przygotowania są opóźnione. "Uważam, że w przypadku szpitali polowych można było rozpocząć przygotowanie znacznie wcześniej. Nie chodzi nawet o samą budowę, ale chociażby precyzyjnie ustalenie składu zespołów, które będą w takich szpitalach pracować. Uważam, że to zostało zaniedbane" – ocenił.

Zaznaczył, że szpitale polowe powinny być proste i sprawnie zorganizowane. Warto przy tym korzystać z rozwiązań podpatrzonych w innych krajach, chociażby Etiopii, gdzie w szpitalu polowym w części, w której personel się ubiera, ustawiono wielkie lustra, co zdecydowanie ułatwiało zakładanie specjalistycznych kombinezonów zabezpieczających.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!