Włochy - 31 084 nowych zakażeń, 199 zgonów

31.10.2020
Z Rzymu Sylwia Wysocka

199 osób zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech na COVID-19, potwierdzonych zostało 31 084 nowych zakażeń koronawirusem. Eksperci alarmują, że w kraju doszło do raptownego pogorszenia się sytuacji, która w krótkim czasie może stać się krytyczna.

W porównaniu z czwartkiem zarejestrowano rekordowy wzrost nowych przypadków; dzień wcześniej zanotowano ich około 26 tysięcy. Drugi rekord to dobowa liczba wykonanych testów: 215 tysięcy. Po raz pierwszy z rządu płyną głosy o możliwym lockdownie - informują media.

Łączny bilans zmarłych podczas epidemii wzrósł do 38 321. Koronawirusa wykryto dotąd u 647 tysięcy osób, z których wyzdrowiało 283 tys. Liczbę obecnie zakażonych szacuje się na co najmniej 325 tysięcy. Stale przybywa chorych na COVID-19 w szpitalach. Hospitalizowanych jest około 17 tysięcy osób. Na oddziałach intensywnej jest ponad 1740 pacjentów.

W kolejnym wspólnym raporcie ministerstwa zdrowia i Instytutu Służby Zdrowia podkreślono, że we Włoszech doszło do "raptownego pogorszenia się" sytuacji epidemicznej. Jak się zaznacza, w niektórych regionach prędkość szerzenia się wirusa już stanowi zagrożenie dla placówek służby zdrowia.

Sytuacja jest "bardzo trudna na obszarze kraju, a w licznych regionach istnieje ryzyko, że stanie się krytyczna w krótkim czasie" - zaznaczono w dokumencie. Według ekspertów 11 z 20 regionów zagrożonych jest tym, że szerzenie się koronawirusa wymknie się spod kontroli. Najgorzej jest w ocenie specjalistów w Lombardii, Piemoncie, Emilii-Romanii i w Kalabrii.

W ciągu dwóch miesięcy liczba zakażeń koronawirusem we Włoszech wzrosła ponad cztery razy - podkreślono w ogłoszonym w piątek raporcie Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie. Eksperci ostrzegają, że tempo przyrostu infekcji jest wysokie.

W analizie danych obrazujących przebieg epidemii w kraju podkreśla się, że w okresie między końcem września a końcem października zanotowano 504 przypadki zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców, podczas gdy między 29 sierpnia a 27 września wskaźnik ten wynosił 111 na 100 tys. osób.

Eksperci podkreślili, że tak dużego wzrostu wykrytych zakażeń nie można wytłumaczyć jedynie wyższą liczbą wykonywanych testów, bo wzrosła ona o 60 procent. "Zakażenia mnożą się szybko" - podkreślił profesor higieny Gianfranco Damiani.

O unikanie kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny i pozostanie w domu zaapelowało do Włochów w piątek ministerstwo zdrowia wraz krajowym Instytutem Służby Zdrowia. Tego dnia zanotowano kolejny dobowy rekord wzrostu zakażeń: o ponad 31 tysięcy.

Obie instytucje zaznaczyły, że w obecnej fazie pandemii kluczowe znaczenie ma unikanie wszystkich kontaktów z osobami, z którymi się nie mieszka, gdy nie jest to konieczne, a także pozostawanie możliwie najdłużej w domu. Ponadto eksperci obu instytucji zaapelowali do Włochów o przestrzeganie obostrzeń, w tym nakazu noszenia maseczki i dystansu społecznego.

Ministerstwo i Instytut ogłosiły ponadto, że w dwóch regionach - w Lombardii i Piemoncie - wskaźnik zakaźności przekroczył wysoki poziom 2, co oznacza, że każda zakażona osoba przekazuje wirusa dwóm kolejnym. W 10 regionach wskaźnik ten wynosi 1,5, co także dowodzi szerzenia się epidemii.

"Godzinę policyjną znaliśmy do tej pory z filmów i z książek. Teraz sami jej doświadczamy"- mówią młodzi ludzie idąc w pośpiechu przez centrum Rzymu po godzinie 23. Spieszą się, by wrócić do domu przed północą. Ale życie zaczyna wygasać już wcześniej.

Tuż przed wejściem godziny policyjnej, wprowadzonej na terenie całego stołecznego regionu Lacjum od północy do 5.00, na ulicach w historycznym centrum Wiecznego Miasta widać już nieliczne osoby. Od poniedziałku, gdy weszły w życie nowe restrykcje w związku z drugą falą pandemii, centrum stolicy zaczyna faktycznie "gasnąć" już około godziny 18.00. To wtedy na mocy rządowego dekretu zamykane są restauracje i bary oraz winiarnie.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!