"Musimy zadbać o system ochrony zdrowia" - strona 2

16.10.2020
Tomasz Więcławski

Limity 5 osób na jedną kasę w sklepach w strefie czerwonej uznał za dosyć racjonalne, ale także i w tym przypadku należy ocenić, czy nie niesie to ryzyka tworzenia się kolejek na zewnątrz przy niesprzyjającej, jesienniej pogodzie.

Dodał, że nie ma jednak rozwiązań idealnych, a bez wątpienia w Polsce jest teraz kłopot z chorymi na COVID-19, gdyż jest ich coraz więcej.

– Musimy zadbać o system ochrony zdrowia. Jeżeli bardzo dużo ludzi choruje, to oni nie pracują. Idealnym rozwiązaniem byłaby szczepionka, ale jej nie mamy. Oczywiście, każda epidemia w historii świata kiedyś się kończyła. Pytanie jest: jakim kosztem? Obecnie w mojej ocenie - realnie - dziennie zakażać może się ok. 20-30 tysięcy osób. To oczywiście zwiększa liczbę osób, które doświadczyły już kontaktu z wirusem. Jeżeli jednak ktoś zapyta dzisiaj dowolnego eksperta, kiedy to się skończy, to nikt w Polsce, a myślę, że i na świecie nie zna odpowiedzi – ocenił prof. Ptaszyński.

Ogólnie rzecz biorąc, przedstawione w czwartek rozwiązania uznał za idące w dobrym kierunku, gdyż – jego zdaniem – konieczne jest wyhamowanie zakażeń, żeby nie doprowadzić do niewydolności systemu ochrony zdrowia. Dodał jednak, że jeszcze mocniejsze restrykcje np. całkowity lockdown byłyby niezwykle kosztowne, a wcale nie musiałyby się okazać bardziej skuteczne.

– Głównym wskaźnikiem wydolności systemu jest to, ilu pacjentów mamy na OIOM-ie. Pamiętajmy w tej całej walce z wirusem SARS-CoV-2 także o tym, że są inne choroby, a my i przed epidemią mieliśmy kolejki do wielu lekarzy specjalistów. Nasz system był więc wyjściowo niewydolny w wielu miejscach. Teraz dodatkowo mamy przewlekle chory system z COVIDEM-19 – zakończył ekspert.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!