"Musimy zadbać o system ochrony zdrowia"

16.10.2020
Tomasz Więcławski

Musimy wyhamować zakażenia, żeby nie doprowadzić do niewydolności systemu ochrony zdrowia — powiedział prof. Paweł Ptaszyński. Kardiolog ocenił, że nie ma idealnych rozwiązań w walce z epidemią, ale zaproponowane w czwartek restrykcje idą w dobrą stronę.


Prof. Paweł Ptaszyński. Fot. MP

Prof. Ptaszyński z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ocenił, że wśród zaprezentowanych w czwartek instrumentów walki z epidemią COVID-19 najważniejsze są te, którą będą chroniły osoby starsze. – Apel o pozostanie seniorów w domach jest słuszny. Także zapowiedź wszechstronnej pomocy dla osób starszych jest bardzo ważna. Takie zalecenie formułowalibyśmy do tej grupy wiekowej również w okresie epidemii grypy, bo na ciężkie powikłania tej choroby, starsi są także mocno narażeni – podkreślił prof. Ptaszyński.

Dodał, że decyzja w sprawie zawieszenia stacjonarnego kształcenia na studiach i w szkołach ponadpodstawowych w strefach czerwonych, w jego ocenie, będzie pewnie czasowa. Podkreślił, że pamiętać należy jednak, iż pewnych zawodów i umiejętności nie da się nabyć zdalnie, więc taki rodzaj edukacji nie może być — chociażby na studiach medycznych — przedłużany zbyt długo.

Jako słuszne ocenił to, że nie zakazano podróżowania, a jedynie zaapelowano o ograniczenie kontaktów w najbliższych tygodniach. Jego zdaniem, bardzo dużo zależy nie tyle od regulacji prawnych, ile od zachowań społecznych. – Nie jestem zwolennikiem lockdownu i zamykania wszystkiego. Raczej należy tłumaczyć ludziom, że trzeba się tak zachowywać, aby nie zachorować. Wszystko w myśl zasady: po co mam chorować, jeżeli nie muszę – powiedział prof. Ptaszyński.

Jako kontrowersyjne ocenił natomiast zamknięcia siłowni, basenów i aquaparków, czyli miejsc, które pozwalają dbać o formę i kondycję fizyczną. – Pewnie lepiej byłoby, gdybyśmy mogli założyć, że korzystając z tych obiektów ludzie dbają o higienę i stosują się do zaleceń. Dyskusyjne jest też to, za jaki procent zakażeń odpowiadają tego rodzaju kontakty, bo wydaje się, że raczej zdecydowanie większy procent pochodzi ze spotkań towarzyskich – wskazał ekspert.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!