MZ: w czwartek dokładna lokalizacja szpitali koordynacyjnych - strona 2

07.10.2020
Karolina Kropiwiec, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Mózgowiec, Dorota Stelmaszczyk, Klaudia Torchała

– Mamy przekroczony pułap trzech tysięcy zakażeń odnotowanych ostatniej doby. Pozytywną informacją jest informacja o przeprowadzonej liczbie testów, (…) wykonano ich 44 tys. W historii badań pod kątem koronawirusa jeszcze nie mieliśmy takiego pułapu osiągniętego – powiedział mediom rzecznik MZ.

– To świadczy o tym, że strategia testowania przyjęta w ministerstwie zdrowia, w nowej jesiennej strategii walki z COVID-19 się sprawdza. Z samej podstawowej opieki zdrowotnej mieliśmy wczoraj ponad 6 tys. skierowań na badania pod kątem obecności koronawirusa, poprzedniej doby ponad 8 tys. skierowań – dodał.

Jak zaznaczył, ukierunkowanie na badania osób objawowych i zdecydowanie, że także lekarze POZ mogą kierować na badania przynosi efekty w postaci „dość dużej, rosnącej liczby badań”.

Podkreślił, że oprócz „smutnej statystyki” trzech tysięcy nowych zakażań, w środę zaraportowano ponad tysiąc osób, które wyzdrowiały.

MZ: musimy się liczyć z dużą liczbą zgonów w najbliższych dniach

– Musimy się liczyć z tym, że w najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z dość dużą liczbą zgonów – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Podczas briefingu prasowego Andrusiewicz odniósł się do wysokiej liczby ofiar śmiertelnych COVID-19 ze środowego raportu MZ. – Jak podkreślają eksperci chociażby chorób zakaźnych, pacjent w stanie ciężkim, pacjent trafiający często na respirator, to jest czas w granicach 7 do 10 dni, kiedy niestety może się zdarzyć sytuacja, że sobie nie poradzi. Jeżeli więc w ostatnim czasie raportowaliśmy w okolicach 2 tysięcy przypadków zakażeń, to musimy się liczyć z tym, że w najbliższych 7-10 dniach będziemy mieli do czynienia z dość dużą liczbą zgonów – stwierdził rzecznik resortu.

Zapytany, jaki jest plan B ministerstwa w związku z tym, że liczba zajętych łóżek szpitalnych i respiratorów zbliża się do granic obecnych możliwości systemu, Andrusiewicz wyjaśnił, że resort dysponuje czterema modelami prognostycznymi, które na co dzień są analizowane. – Na dziś na pewno jesteśmy przygotowani do każdej sytuacji. Wolelibyśmy jednak, żeby te czarne scenariusze nie nastąpiły. Stąd te apele i to, co ogłaszaliśmy: zero tolerancji dla lekceważenia prawa – powiedział.

Rzecznik MZ zapewnił, że nie ma planów, by na 1 listopada wprowadzić zakaz przemieszczania się. – Przypomnę, że obecnie na cmentarzach obowiązuje nakaz dystansu w strefie zielonej, a w strefach żółtej i czerwonej obowiązuje nakaz noszenia maseczek na cmentarzach. Natomiast podczas odprawiających się mszy czy procesji na cmentarzach, każda osoba w nich uczestnicząca ma obowiązek zasłaniania twarzy bez względu na to, w jakiej strefie się znajduje – poinformował Andrusiewicz.

Doprecyzował też, że od soboty w strefie żółtej i czerwonej maseczka na ulicy jest obowiązkowa, poza parkami i zieleńcami.

Na pytanie o szczepionki przeciwko grypie Andrusiewicz przekazał, że w najbliższych dwóch tygodniach do Polski trafi ok. miliona szczepionek.

Laboratoria diagnostyczne mogą przeprowadzać ponad 60 tys. badań dziennie

– Polskie laboratoria diagnostyczne mogą przeprowadzać ponad 60 tys. badań na wykrycie koronawirusa na dobę. Taka jest ich wydajność, ale można ją jeszcze zwiększyć – zapewnił rzecznik MZ.

Na pytanie, czy będzie więcej laboratoriów oraz mobilnych punktów pobrań tzw. drive thru ze względu na to, że wydłużają się kolejki osób czekających na pobranie wymazu Andrusiewicz powiedział, że „wydajność polskich laboratoriów wynosi ponad 60 tys.”.

– Oczywiście cały czas możemy powołać większą liczbę laboratoriów. Obserwujemy teraz wzmożone zainteresowanie, chociażby dzisiaj informacja, że do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie jest już spora kolejka oczekujących, więc tutaj będziemy reagować. Tam, gdzie zaobserwujemy rzeczywiście, że jest potrzeba uruchomienia nowych punktów drive thru, nowych laboratoriów, będziemy te punkty uruchamiać – powiedział.

Ostatniej doby wykonano 44 tys. testów na wykrycie koronawirusa wobec 24 tys. we wtorek. To dobowy rekord. Do tej pory przebadano też w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w Polsce 3 533 697 próbek pobranych od 3 381 227 osób.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!