MZ: w czwartek dokładna lokalizacja szpitali koordynacyjnych

07.10.2020
Karolina Kropiwiec, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Mózgowiec, Dorota Stelmaszczyk, Klaudia Torchała

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi dokładną lokalizację szpitali koordynacyjnych, które zostaną w Polsce powołane decyzjami wojewodów – zapowiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Rzecznik MZ podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że kolejny dzień mamy do czynienia z przykrą statystyką zgonów. Resort zdrowia podał w środę, że zmarło 75 zakażonych osób - to najwyższa dobowa liczba zgonów w Polsce od początku epidemii koronawirusa.

– 8 osób zmarło z powodu choroby COVID-19. Pozostałe osoby to chorzy, gdzie COVID-19 nałożył się na choroby przewlekłe, z którymi zmagali się ci pacjenci. Ta statystyka liczby zgonów pokazuje jasno, jak koronawirus jest niebezpieczny, szczególnie dla osób, które borykają się z innymi schorzeniami – powiedział Andrusiewicz.

Przypomniał też, że ostatnie dane mówią o 4 tys. osób, które przebywają w szpitalach z powodu koronawirusa, 283 pacjentów jest pod respiratorem. – Na dziś ten bufor łóżkowy jest. W całym kraju mamy w okolicach 9,5 tys. łóżek na trzech poziomach szpitalnych. Jak obserwowałem przed chwilą statystykę z poszczególnych województw, to tylko na drugim poziomie, na którym stricte pacjenci covidowi są obsługiwani przez służby medyczne, mamy jeszcze około 1700 wolnych łóżek. Połowa łóżek jest jeszcze w szpitalach trzeciego poziomu – wskazał rzecznik.

Zaznaczył, że resort działa jednak w sposób wyprzedzający, dlatego decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego będzie 16 szpitali koordynacyjnych. – Poniekąd jest to przywrócenie tej liczby szpitali, którą mieliśmy na wiosnę, szpitali jednoimiennych, które będą poświęcone – jako te szpitale trzeciego poziomu – opiece nad pacjentami covidowymi. W każdym województwie będzie przynajmniej jeden szpital – powiedział Andrusiewicz.

Zapowiedział, że w czwartek minister zdrowia przedstawi dokładną lokalizacje szpitali koordynacyjnych, które zostaną w Polsce powołane decyzjami wojewodów.

– Zaprezentujemy dokładnie, gdzie będą kierowani pacjenci – dodał. Zaznaczył, że bardzo ważna jest przy tym koordynacja na poziomie województw. – Nie może być sytuacji, kiedy pacjent jest już karetce i dopiero wówczas zaczyna się poszukiwanie szpitala, w którym ten pacjent może być leczony. (…) Nie może dochodzić do sytuacji, że pacjenci czekają w karetkach na obsłużenie na szpitalnym oddziale ratunkowym lub w izbie przyjęć.

– Wspólnie z ekspertami pochylamy się nad tym tematem, jak udrożnić wszystkie ścieżki, żeby pacjent jak najszybciej, od momentu zabrania przez karetkę, trafiał we właściwe miejsce. Jeżeli ma być zdiagnozowany, to na diagnostykę, jeżeli już jest zdiagnozowany, to na łóżko szpitalne – przekonywał rzecznik MZ.

„Samo ściągniemy na siebie negatywne scenariusze”

Jeżeli duże grupy społeczne nie zaczną się stosować do apeli o dystans i maski, to sami ściągniemy na siebie negatywne scenariusze – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia. Brak maseczki tam, gdzie powinna być, to brak dbałości o życie i zdrowie obywateli – dodał.

– Po danych widać, że bufor łóżek szpitalnych i respiratorów nadal jest, ale jeżeli to będzie postępować w takim tempie i jeżeli duże grupy społeczne nie zaczną się stosować do apeli o dystans i maski, to sami ściągniemy na siebie negatywne scenariusze – mówił.

– Jeżeli ktokolwiek nie będzie miał maseczki tam, gdzie powinien ją mieć, to jest to brak dbałości o życie i zdrowie pozostałych obywateli – dodał.

MZ: przyjęta strategia testowania sprawdza się

– Przyjęta w ministerstwie zdrowia strategia testowania pod kątem koronawirusa sprawdza się – ocenił Wojciech Andrusiewicz. Strategia zakłada m.in. testowanie głównie osób z objawami oraz możliwość zlecania badań przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Resort podał w środę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 3003 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 75 chorych. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 107 319 osób, zmarło 2792 z nich.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!