Powiat białostocki - 1. dzień w czerwonej strefie - strona 2

03.10.2020

Władze powiatu przypominają, że w strefie czerwonej nos i usta trzeba zasłaniać we wszystkich miejscach publicznych, również na wolnym powietrzu. Policja na razie nie zapowiada specjalnych kontroli, ale podkreśla, że będzie reagowała na łamanie nakazów związanych z walką z pandemią.

W strefie czerwonej znalazł się też uzdrowiskowy Supraśl. Podlaski oddział NFZ uspokaja, że sanatoria działają i nie ma zakazu prowadzenia leczenia uzdrowiskowego oraz rehabilitacji uzdrowiskowej. Według danych Funduszu, obecnie z leczenia uzdrowiskowego w Supraślu korzysta 39 kuracjuszy. Od soboty obowiązują ich takie same zasady, jak mieszkańców strefy czerwonej.

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski ocenił, że obostrzenia wpłyną na liczbę osób odwiedzających miasto, zwłaszcza w weekend.

W jego ocenie, problemem w walce z koronawirusem nie są jednak turyści, przygotowani i świadomi ograniczeń, ale - jak to określił - "ludzie bezrefleksyjni", którzy - lekceważąc zagrożenie i wprowadzone ograniczenia - narażają nie tylko siebie, ale też swoich bliskich, sąsiadów i znajomych.

Czerwona strefa oznacza zmiany w działalności placówek kultury. Muzeum w Tykocinie odwołało planowany na niedzielę pokaz żydowskiego święta Sukot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (lokalizacja w gminie Wasilków) od soboty zaprasza jedynie na spacery po terenie skansenu; wszystkie wystawy we wnętrzach są nieczynne, odwołano najbliższe wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne.

Inaczej jest w Białymstoku, gdzie placówki kultury działają na dotychczasowych zasadach. W związku z pytaniami od melomanów, Opera i Filharmonia Podlaska, która ma siedzibę w mieście, opublikowała nawet specjalny komunikat informując o tym.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!