EURACTIV.pl: Spór o nowe restrykcje w Holandii - strona 2

14.08.2020
Aleksandra Krzysztoszek
EURACTIV.pl

Holendrzy zadowoleni z polityki rządu

Okazuje się jednak, że sami obywatele nie są tacy krytyczni wobec rządowej strategii walki z koronawirusem jak parlament. Według najnowszego sondażu I&O Research aż 3/4 holenderskiego społeczeństwa popiera politykę rządzących w kwestii epidemii. To mniej niż na samym jej początku w marcu, gdy wynik ten przekraczał 90 proc., jednak odsetek zadowolonych utrzymuje się na stabilnym poziomie od kwietnia i jest wyższy niż w większości krajów UE. To samo badanie pokazało, że aż 2/3 obywateli obawia się drugiej fali epidemii.

Zdaniem wielu obserwatorów kluczem jest „polityka zaufania”, jakim holenderski rząd obdarzył obywateli, wierząc, że rozumieją oni, jakie zagrożenie stanowi koronawirus i będą przestrzegać zasad nie z obawy przed karą, ale z troski o własne bezpieczeństwo. Takiego zdania jest również sam premier Mark Rutte. „Z tego co słyszę wokół siebie, ludzie są zadowoleni, że traktuje się ich jak dorosłych, a nie jak dzieci”, stwierdził.

Oprócz zaufania znaczenie może mieć także dobry przykład ze strony rządzących. Najlepszy przykład dał zresztą rodakom sam szef rządu. Pod koniec marca z uwagi na wzrost zakażeń w kraju wprowadzono zakaz odwiedzin w domach opieki, co uniemożliwiło premierowi odwiedzanie matki w ostatnich tygodniach jej życia. Rutte, choć, jak mówią media, mocno przywiązany do matki, nie chciał jednak łamać samodzielnie ustanowionych zasad, Co więcej, po otrzymaniu informacji o jej śmierci nie wziął urlopu, ale natychmiast wrócił do pracy, by koordynować z ramienia rządu walkę z epidemią.

Młodzi winni rozprzestrzenianiu się wirusa?

Podczas środowej debaty Jesse Klaver zwrócił także uwagę, by nie obarczać winą za rozwój epidemii wyłącznie ludzi młodych. Jego zdaniem rząd traktuje młodzież jako „kozła ofiarnego”. „Nie możemy dzielić społeczeństwa, wskazując, że wzrost liczby infekcji jest winą jakiejś jego części”, zaznaczył.

Narracji obwiniającej młodzież za rozprzestrzenianie koronawirusa przyjrzała się w ostatnim czasie państwowa telewizja NOS. Przypomniała ona o licznych apelach premiera do młodych, by stosowali się do wprowadzonych zasad, zwłaszcza tych dotyczących dystansu społecznego.

W rozmowie z telewizją „ekspert ds. kwestii pokoleniowych” Talitha Muusse stwierdziła, że szef rządu wysyła nieprawidłowy sygnał w kierunku osób młodych, sugerując, że to głównie nieprzestrzeganie przepisów w tej grupie wiekowej przyczyniło się do wzrostu wskaźnika zakażeń. Przypomniała, że sytuacja epidemii jest dla młodych ludzi szczególnie trudna, gdyż ci, wchodząc w dorosłość, „nie wiedzą, kiedy ich życie wróci do normalności” i nie można ich winić za to, że są wystraszeni. „Wielu z nich straciło pracę, nie może zdobywać doświadczenia zawodowego czy kontynuować edukacji”, wyjaśniła.

Również burmistrz Bredy Paul Depla sprzeciwił się braniu na celownik młodzieży przy wskazywaniu winnych wzrostu zakażeń. „Zaczęliśmy od twierdzenia, że młodzi nie chorują (na COVID-19 – red.) w ogóle. Teraz sami sobie zaprzeczamy”, zwrócił uwagę, kładąc nacisk na potrzebę rozmowy z młodymi ludźmi, a nie obwiniania ich.

Druga fala w Holandii

Obywatele deklarują zadowolenie z rządowej polityki. Nie zmienia to jednak faktu, że zakażeń w Holandii jest sporo, a w ostatnim czasie ich liczba ponownie znacząco wzrosła. Zaledwie od początku miesiąca, według oficjalnych danych, przybyło ponad 6 tys. nowych infekcji.

Może więc rzeczywiście rząd wykazał się opieszałością i zbytnim liberalizmem we wprowadzaniu nowych ograniczeń? Tak uważa coraz więcej holenderskich mediów, a także ekspertów. Choć, jak przypomina portal DutchNews, premier Rutte niejednokrotnie powtarzał, że nie chce odgrywać roli „dyktatora” i między innymi stąd jego niechęć do wprowadzania ostrzejszych restrykcji, to zdaniem dziennika „NRC Handelsblad” ewidentnie nie docenił on wpływu rządu na stosowanie się przez obywateli do zasad. (EURACTIV.pl)

euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/holandia-restrykcje-rutte-rzad-koronawirus-mlodzi/

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!