Co drugi Polak chce się zaszczepić przeciw SARS-CoV-2 - strona 2

05.08.2020
MSol
Kurier MP

Niemal trzy czwarte Polaków ocenia, że leczenie chorób przewlekłych oraz innych występujących podczas pandemii, lecz nie związanych z koronawirusem, jest gorsze niż wcześniej. Nie chodzi tylko o dostępność: niemal dwie piąte Polaków uważa, że poziom leczenia podczas pandemii zdecydowanie się pogorszył.

Sześciu na dziesięciu Polaków chciałoby skorzystać w najbliższym czasie z pomocy lekarza specjalisty. Również ten odsetek na przestrzeni ostatnich miesięcy praktycznie się nie zmienił.

Optymistyczne jest to, że poprawia się terminowość wizyt u specjalistów. Wśród osób regularnie odwiedzających specjalistów dwie trzecie znało termin następnej koniecznej wizyty, z czego większość zadeklarowała, że wizyta u lekarza została potwierdzona, a jej termin nie zostanie zmieniony. Jednak niemal co trzeci respondent ma wyznaczoną wizytę w terminie, który może zostać opóźniony. Co jedenasty pacjent spodziewa się natomiast odwołania wizyty.

Wśród lekarzy specjalistów, których porady chcieliby uzyskać Polacy, najczęściej wskazywani są: ginekolog, okulista, dermatolog, ortopeda oraz neurolog.

Sondaż Biostat potwierdza po raz kolejny, że telemedycyna uważana jest przez Polaków za najbezpieczniejszy sposób konsultacji medycznych – choć warto odnotować, że liczba wskazań zmalała. Pomoc lekarska w formie zdalnej – telefonicznej lub online – uznawana jest za najbezpieczniejszą w okresie epidemii koronawirusa przez co trzeciego uczestnika sondażu, podczas gdy w czerwcu uważała tak połowa Polaków. Co piąty respondent uznaje za bezpieczną wizytę w gabinecie prywatnym. Wizyty w poradniach specjalistycznych za najbezpieczniejszą formę kontaktu z lekarzem uważa co siódmy uczestnik badania, niemal tyle samo wskazuje poradnię POZ.

Najmniej bezpieczne miejsca uzyskiwania pomocy lekarskiej, zdaniem badanych, to izby przyjęć oraz SOR i placówki nocnej pomocy lekarskiej.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!