Co drugi Polak chce się zaszczepić przeciw SARS-CoV-2

05.08.2020
MSol
Kurier MP

Niemal połowa Polaków obawia się konsekwencji zdrowotnych związanych z ograniczeniem dostępności do leczenia w czasie pandemii. Ponad połowa chciałaby się zaszczepić przeciwko koronawirusowi – wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę Biostat.

Sopot podczas wakacji 2020. Fot. Martyna Niećko / Agencja Gazeta

Badanie na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych osób zostało przeprowadzone w dniach 18-20 lipca. Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat, które cyklicznie, od początku pandemii, bada opinie Polaków związane ze zdrowiem i innymi problemami wynikającymi z pandemii, tym razem zapytało również o stosunek do potencjalnego szczepienia przeciw SARS-Cov-2 oraz o przestrzeganie reżimu sanitarnego.

Co wynika z sondażu? Ponad połowa badanych (52 proc.) twierdzi, że jeśli na rynku pojawi się szczepionka przeciw koronawirusowi, będzie się chciała zaszczepić. To duża różnica wobec opublikowanego kilka tygodni wcześniej sondażu, w którym większość badanych była sceptycznie nastawiona do szczepienia się przeciw nowemu patogenowi. Nie wiadomo, czy Polacy rzeczywiście zmienili zdanie, czy też raczej wybrali odpowiedź, która wydaje się „poprawna politycznie”. Może to sugerować rozkład odpowiedzi na pytania związane z przestrzeganiem reżimu sanitarnego. Są one zupełnie różne od rzeczywistości, którą można zobaczyć w sklepach, na ulicach, w środkach transportu publicznego, kościołach, miejscach turystycznych. Niemal trzech na czterech Polaków twierdzi, że w miejscach publicznych utrzymuje dwumetrowy dystans od innych osób. Jeszcze więcej – 84 proc. z nas – deklaruje, że przestrzega nakazu zakrywania w tych miejscach nosa i ust.

Biostat zapytał Polaków o ocenę dostępności leczenia. Wnioski nie są optymistyczne: utrudnienia w bezpośrednich kontaktach z lekarzem odczuwa siedmiu na dziesięciu Polaków. Co więcej – wysoki odsetek tych, którzy twierdzą, że napotykają na trudności, kiedy potrzebują kontaktu z lekarzem od kilku miesięcy nie zmienia się (mimo że od maja trwa „odmrażanie” usług zdrowotnych). Jest wręcz gorzej: w początkowym okresie pandemii problemy z dostępem do lekarza sygnalizowało 57 proc. badanych, w lipcu odsetek ten wynosił 71 proc.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!