Minęły 3 miesiące i prawie nic się w tym czasie nie wydarzyło

24.06.2022
Małgorzata Solecka
Kurier MP

24 maja br. zakończył się 3-miesięczny okres, po którym – dla pierwszych tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy uciekających przed wojną – szczepienia uwzględnione w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) stały się obowiązkowe. 8 czerwca br. zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, jak przedstawiają się dane dotyczące szczepień w tej grupie uchodźców. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy, choć jeszcze w połowie maja resortowi przygotowanie takich danych zajmowało najwyżej 4 dni.


Fot. Ministerstwo Zdrowia

Ostatnie dane, jakie Ministerstwo Zdrowia przekazało nam w maju, nie brzmiały optymistycznie: w ramach PSO w grupie uchodźców wykonano 1665 szczepień. To promil, biorąc pod uwagę, że część dzieci otrzymała najprawdopodobniej więcej niż jedno szczepienie.

W tej chwili resort zdrowia nabrał wody w usta. Na pytanie dotyczące postępów w realizacji szczepień osób z Ukrainy odpowiedzi nie dostaliśmy do dziś. Mimo że lekarze realizujący szczepienia uchodźców informują, że są one szczegółowo raportowane. Można zakładać, że danych na ten temat na pewno nie brakuje.

W piątek Adam Niedzielski, w obecności kamer telewizyjnych (ale bez możliwości zadawania pytań), podpisał porozumienie o współpracy z UNICEF. Minister podkreślał, że skoncentruje się ona na dwóch obszarach.

– Pierwszy to kwestia prowadzenia takiej kampanii uświadamiającej wśród uchodźców, która ma na celu dotarcie z informacją, jeżeli chodzi o kwestie kalendarza szczepień, obowiązkowych szczepień, które muszą być wykonywane do 18. czy do 19. roku życia – podkreślał Niedzielski, dodając, że chodzi nie tylko o przedstawianie informacji, ale też zachęcanie uchodźców „do zainteresowania się tą problematyką. Jest misją, która ma pozwolić na takie pełnoprawne funkcjonowanie uchodźców z Ukrainy w naszym społeczeństwie”. Kampania zacznie się 1 lipca br.

Po raz kolejny nie można nie zauważyć, że zmarnowano newralgiczne 3 miesiące, kiedy duże grupy uchodźców przebywały w punktach noclegowych i stosunkowo łatwo było do nich dotrzeć z przekazem, kampanią informacyjną i edukacyjną. Na konieczność takich działań wskazywali eksperci, o braku takich działań pisaliśmy wielokrotnie w  portalu mp.pl. Z naszych informacji, płynących zarówno od lekarzy POZ, którzy od kilku tygodni przestrzegali, że choć ich poradnie są gotowe do akcji szczepień, zainteresowanie jest zerowe, jak i samorządowców, przerażonych perspektywą pojawienia się we wrześniu w placówkach przedszkolnych i szkołach tysięcy niezaszczepionych dzieci z Ukrainy, wynika że – pomijając kampanię promocyjną – nie ma żadnego realnego pomysłu, jak doprowadzić do tego, by obowiązek szczepień w przypadku uchodźców nie pozostał tylko teoretyczny. Zaś doświadczenia z akcji promującej szczepienia przeciwko COVID-19 nie nastrajają optymistycznie co do skuteczności zaplanowanych działań.

Drugi obszar to szczepionki. Do tej pory na każde pytanie posłów opozycji – których nie brakowało, np. na posiedzeniach Komisji Zdrowia lub podkomisji ds. zdrowia publicznego – czy Polska ma wystarczające zapasy szczepionek, by odpowiedzialnie planować zaszczepienie populacji być może nawet kilkuset tysięcy młodych Ukraińców, resort zdrowia zapewniał, że szczepionek na pewno nie zabraknie.

A dziś? – Otrzymaliśmy 50 tys. szczepionek przeciwko polio. Te szczepionki są nam bardzo potrzebne, ponieważ, jak państwo wiecie, u nas ta choroba została praktycznie wyeliminowana ze społeczeństwa. Więc pojawienie się uchodźców i pojawienie się ewentualnie niezaszczepienia w tym zakresie powoduje, że musimy zasoby dotyczące szczepionek odtworzyć i mieć je gotowe w razie jakiejś potrzeby – mówił minister. UNICEF przekazał Polsce również szczepionki przeciwko WZW typu A. – I to jest też takie uzupełnienie naszych zapasów, które pozwala w sposób bezpieczny budować zdrowie publiczne w Polsce – mówił szef resortu zdrowia.

Zobacz także
  • Co się stanie po 24 maja 2022 roku?

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań