Jak się definiuje „niezadowalającą samoistną poprawę funkcji kończyny” w okołoporodowym uszkodzeniu splotu ramiennego, będącą wskazaniem do leczenia neurochirurgicznego?

06.06.2024

Odpowiedź

dr n. med. Jerzy Luszawski
Oddział Neurochirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

Kwalifikacja do operacji to bardzo szerokie zagadnienie, w którym należy uwzględnić wiele parametrów, a także ocenić, jak się one zmieniają w ciągu pierwszych miesięcy życia. Jest to zadanie dla neurochirurga.

Prostym kryterium w ocenie wskazań do operacji jest brak zgięcia łokcia przeciwko sile ciężkości >3. miesiąca życia. Nie jest to jednak jedyne ani najważniejsze kryterium. Operacja jest zwykle potrzebna także w przypadku braku funkcji dalszej części kończyny, czyli nadgarstka i palców, nawet jeśli obserwuje się poprawę ruchów w bliższej części kończyny – stawie ramiennym i łokciowym.

W podjęciu decyzji pomocne może być także pytanie: czy jeśli funkcja kończyny pozostanie na obecnym poziomie, to pacjent nie będzie miał problemów z wykonywaniem codziennych czynności przez resztę życia? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to prawdopodobnie pacjent również uzna poprawę za zadowalającą. Jeśli jednak obecny stan wiąże się z trudnościami, na przykład przy sięganiu do ust podczas jedzenia, z którymi pacjent będzie musiał się zmagać każdego dnia, to trudno uznać, że poprawa jest zadowalająca.

Warto też odróżnić decyzję o skierowaniu pacjenta na konsultację neurochirurgiczną, czyli ocenę przez specjalistę zajmującego się leczeniem chirurgicznym, od decyzji o operacji. Pierwsze zadanie należy do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), neurologa lub rehabilitanta, a drugie do neurochirurga. Nie każda konsultacja neurochirurgiczna kończy się operacją.

Prostą i użyteczną zasadą umożliwiającą optymalizację postępowania medycznego jest zalecenie, aby wszystkie dzieci, u których objawy utrzymują się ≥1. miesiąca życia, kierować do neurochirurga w ośrodku posiadającym doświadczenie w leczeniu okołoporodowego uszkodzenia splotu ramiennego (OBPI).

Piśmiennictwo:

1. Shah V., Coroneos C.J., Ng E.: Rozpoznawanie i leczenie okołoporodowego porażenia splotu ramiennego. Aktualne (2021) stanowisko Canadian Paediatric Society. Med. Prakt. Pediatr., 2022; 4: 83–90
2. Pondaag W.: Obstetric brachial plexus lesions: a framework for therapy. Doctoral Thesis, Leiden University, 2012. scholarlypublications.universiteitleiden.nl/handle/1887/18486 (dostęp 03.09.2023)
Wybrane treści dla pacjenta
  • Krwawienia śródczaszkowe u noworodków
  • Zespół bolesnego barku
  • Choroba krwotoczna noworodków
  • Czy można przyjmować antybiotyk podczas karmienia piersią?
  • Bezdechy u noworodków
  • Hemochromatoza noworodkowa
  • Karmienie piersią bliźniąt i wieloraczków
  • Kwaśna i wodnista kupka u niemowlaka karmionego piersią
  • Zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej
  • Uszkodzenie stożka rotatorów

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej