Co to jest kolka płucna?

Pytanie nadesłane do redakcji

Co to jest kolka płucna? Czym się różni do zwykłej kolki i czy ma coś wspólnego z bólem w klatce piersiowej?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Szczerze mówiąc, nie znalazłam pojęcia „kolka płuca” w żadnym dostępnym mi podręczniku medycyny ani też nigdy się o czymś takim nie uczyłam.

Ogólnie mówiąc, pojęcie „kolka” dotyczy napadu ostrych bólów związanych ze skurczem mięśniówki gładkiej i odnosi się do:

  • kolki nerkowej związanej z przeciskaniem się kamienia czy piasku przez moczowód,
  • kolki wątrobowej po błędzie dietetycznym (ostre, tłuste jedzenie) lub w przebiegu kamicy pęcherzykowej,
  • kolki jelitowej - skurcz mięśni gładkich jelita po błędzie dietetycznym w zatruciach pokarmowych przy skłonności do wzdęć (pewną odmianą tej kolki jest kolka niemowlęca).

Skurcz mięśniówki gładkiej oskrzeli nie powoduje bólu, a jedynie utrudnienie przepływu powietrza przez drogi oddechowe - obturację, i w konsekwencji duszność. Nie słyszałam dotychczas, by nazywano to kolką płucną, tylko raczej napadem duszności lub napadem obturacji.

Bóle w klatce piersiowej, które mają najróżniejsze przyczyny, nie są związane ze skurczem mięśniówki, nie używałabym więc w odniesieniu do nich określenia „kolka”.

Jak pisałam wcześniej, w polskiej ani w obcojęzycznej literaturze medycznej nie znalazłam takiego określenia. Pojawia się ono natomiast w nieprzebranych zasobach Internetu (np. w Wikipedii), ale bez jednoznacznego określenia, do czego pojęcie takie miałoby się odnosić i w jakiej relacji miałoby być w stosunku do opisanych w medycynie kolek, które są po prostu napadem bólu w odpowiedzi na skurcz mięśni gładkich.

09.05.2014
Inne pytania
  • Przyczyny nadpłytkowości
  • Zespół Chiariego
  • Zmiany chorobowe w okolicy pępka
  • Leczenie chirurgiczne naczyniaków kręgosłupa
  • Zajady – dlaczego powstają i jak je leczyć?

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.