Czy chory na POChP może przymować leki uspokajające?

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy chory na POChP może zażywać Signopam - lek na uspokojenie?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Szanowny Panie
Rzeczywiście zdecydowana większość środków uspokajających i nasennych, zwłaszcza pochodne benzodiazepiny, do których należy Signopam (temazepam) , jest przeciwwskazana wielu chorobach płuc, a konkretnie w chorobach przebiegających z niewydolnością oddechową, a więc także w zaawansowanym POChP. Dzieje się tak dlatego, że powodują one tzw. depresję ośrodka oddechowego, czyli obniżają jego odpowiedź na bodźce stymulujące oddychanie i tym samym zwalniają lub spłycają oddech, co może się wiązać z zagrożeniami dla życia lub zdrowia chorego. W związku z tym nie powinien być stosowany u chorych na POChP, zwłaszcza w zaawansowanych stadiach tej choroby.

Z drugiej strony w POChP często występują stany lękowe i depresja, które zgodnie z ostatnimi doniesieniami są wpisane niejako w obraz tej choroby i wymagają leczenia lekami uspokajającym czy przeciwdepresyjnymi.

Oczywiście, biorąc pod uwagę powikłania wypisane w ulotce leku, które mogą (nie muszą!) wystąpić u chorego z POChP, powinno się dla tych chorych wybrać leki pozbawione działań na ośrodek oddechowy (np. preparaty hydroksyzyny). Jeżeli jednak konieczne jest włączenie leku z grupy benzodiazepin, leczenie takie należy rozpocząć od mniejszych dawek z uważną obserwacją reakcji chorego i pod ścisłą kontrola specjalisty.

Reasumując: jeżeli lek ten jest choremu rzeczywiście niezbędny i nie ma możliwości zamiany na inny bezpieczniejszy w tej chorobie, to w ścisłej współpracy ze specjalistą można ostrożnie go zastosować, zwłaszcza jeżeli nie wywoła on opisanych w ulotce działań. Jednak chory wraz z lekarzem musi dokładnie obserwować reakcję organizmu na ten konkretny lek i odstawić go (zamienić na inny) w razie nasilenia się objawów duszności.

Piśmiennictwo:

Kuna P., Pierzchała W., Jankowski M.: Astma i POChP w pytaniach i odpowiedziach. Medycyna Praktyczna, Kraków 2008
Światowa strategia rozpoznawania, leczenia i prewencji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Aktualizacje 2006. Medycyna Praktyczna, wydanie specjalne 2/2007
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące rozpoznawania i leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Pneumonologia i Alergologia Polska 2012; 80; 3: 220-254

Zobacz w bazie leków:

Temazepam »

Quantcast