Kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny i charczeniem w płucach u osoby młodej palącej

lek. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 21 lat, palę papierosy od kilku lat. Męczy mnie kaszel taki odchodzący i charczy mi w płucach. Co to może oznaczać?

Zobacz też: Skąd się bierze flegma u palaczy?

Odpowiedź

Niestety, jako praktykujący lekarz, specjalista chorób płuc, nie mogę się powstrzymać przed stwierdzeniem, że rozpoczęcie palenia papierosów w tak młodym wieku prędzej czy później wywoła poważne następstwa w Pańskim zdrowiu i najrozsądniej byłoby porzucić ten nałóg najszybciej, jak tylko jest to możliwe zwłaszcza, że już, relatywnie szybko, pojawiły się objawy, których nie sposób nie łączyć z konsekwencjami palenia tytoniu. Zdaję sobie sprawę, że już na tym etapie może to być trudne, ale na szczęście medycyna dysponuje coraz potężniejszym arsenałem leków pomagających rzucić palenie i nie wątpię, że lekarz rodzinny chętnie pomoże w tej niełatwej walce i w razie trudności przepisze leki wspomagające rzucanie nałogu, chociaż oczywiście najważniejsza jest chęć pacjenta, bez której żaden lek nie będzie skuteczny.

W kwestii kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny może on być oczywiście efektem przewlekłego prostego nieżytu oskrzeli palacza. W takiej sytuacji bez porzucenia nałogu nie da się zlikwidować tych objawów. Oczywiście dla postawienia diagnozy musiałabym wiedzieć: od kiedy trwa ten kaszel? Czy kaszle Pan/Pani dłużej niż 8 tygodni? Czy kaszel jest taki sam przez cały dzień, czy są okresy w których jest intensywniejszy? Czy w rodzinie były przypadki przewlekłego kaszlu? Czy jest Pan alergikiem? Czy w dzieciństwie chorował Pan/Pani często na zapalenia oskrzeli? Gdzie Pan /Pani pracuje i jakie są tam narażenia zawodowe? Jak wygląda odkrztuszana wydzielina? I przede wszystkim, co jest bardzo ważne, kiedy miał Pan/Pani wykonane RTG klatki piersiowej i czy było ono prawidłowe?

Ponieważ bez tych danych nie potrafię pomóc drogą internetową, proponuję:

  1. Wykonanie RTG klatki piersiowej celem wykluczania chorób, takich jak m.in. gruźlica płuc, zapalenie płuc, alergiczne zewnątrzpochodne zapalenie płuc, sarkoidoza płuc i wszystkie inne zajmujące miąższ płucny choroby, dobrze widoczne na radiogramie klatki piersiowej
  2. Wykonanie testów alergicznych i spirometrii celem wykluczenia lub rozpoznania astmy oskrzelowej
  3. Zrobienia podstawowych badań z krwi (morfologia, jonogram, OB, CRP) celem wykluczenia ostrej infekcji.
  4. Konsultację laryngologiczną celem wykluczenia przewlekłej infekcji w górnych drogach oddechowych (gardło, zatoki, nieżyt nosa).
  5. Konsultację pulmonologiczną z kompletem powyższych badań celem ostatecznego ustalenia rozpoznania (w razie potrzeby pulmonolog zaleci jeszcze TK płuc lub/i bronchofiberoskopię, czyli wziernikowanie oskrzeli)
  6. Ponowną rewizję swojego stosunku do palenia tytoniu niezależnie od znalezienia lub nie innej przyczyny kaszlu, biorąc pod uwagę, że dym tytoniowy intensyfikuje kaszel niezależnie od jego przyczyny, a sam w sobie może być pierwszą i ostatnią przyczyną kaszlu i odkrztuszania.

Życzę powodzenia w walce z nałogiem.

Piśmiennictwo:

Antczak A. (red.): Pulmonologia Medical Tribune POLSKA
Chazan R. (red.): Pneumonologia praktyczna. α-medica Press, Warszawa 2005
Kuna P., Zawodniak A.: Astma kaszlowa diagnostyka różnicowanie, leczenie. Alergologia 4/15, 2002
Quantcast