Pęcherze rozedmowe u młodej osoby

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja córka ma 23 lata (nie pali). Cztery miesiące temu tomograf wykrył pęcherz rozedmowy, teraz kolejny, na drugim płucu. Jej dziadek miał rozedmę płuc. Będziemy walczyły z tą okropną chorobą, ale w tej chwili dobrze byłoby, gdyby ktoś powiedział, że jest szansa na życie? Mira

Odpowiedziała

lek. med. Hanna Wolf
Specjalista Chorób Płuc
NZOZ CLINICA VITAE
Poradnia Specjalistyczna Alergologiczno-Pulmonologiczna w Gdańsku

Pęcherze rozedmowe u tak młodej osoby wymagają wysokospecjalistycznej diagnostyki i leczenia.

Przyczyną może być genetycznie uwarunkowany niedobór α1-antytrypsyny. Objawy choroby mogą pojawić się już po urodzeniu w postaci przedłużającej się żółtaczki jako wynik uszkodzenia wątroby.

Ujawnienie się choroby w późniejszym wieku najczęściej dotyczy układu oddechowego jako rozedmy płuc i rozwijającej się przedwcześnie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Diagnostyka polega na wykonaniu badania krwi na poziom α1-antytrypsyny (AAT). Niski poziom świadczy o rozpoznaniu i powinien być potwierdzony badaniem genetycznym określającym genotyp pacjenta. Badanie polega na analizie sekwencji kodującej genu AAT i określeniu obecności alleli M, S, Z i Null, a także na określeniu ich podtypów. Badanie jest zasadne nawet w przypadku prawidłowej wartości AAT. Określenie postaci niedoboru związanej z obecnością określonego genotypu świadczy o ciężkości postaci choroby, a tym samym o przebiegu, rokowaniu i leczeniu.

Leczenie polega na podawaniu dożylnym 1 raz w tygodniu ludzkiej α1-AT uzyskiwanej od zdrowych dawców osocza.

W przypadku Pani córki konieczna jest diagnostyka w wysokospecjalistycznym ośrodku.

Quantcast