Czy klimat ma wpływ na leczenie POChP?

Pytanie nadesłane do redakcji

Choruję na POChP. Chciałbym wyjechać w góry (Zakopane). Czym to grozi i na co zwracać uwagę?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. Prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Nie ma badań donoszących, żeby klimat miał jakieś istotne znaczenie w leczeniu chorych z POChP. Wiadomo, że czynniki klimatyczne, jak zimno i wilgoć sprzyjają powstawaniu POChP, ale w rozwiniętej chorobie decydujące jest samopoczucie chorego i choroby towarzyszące, a zwłaszcza nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa.

Klimat górski charakteryzuje się raczej suchym powietrzem i sprzyja podnoszeniu ogólnej odporności organizmu i zapobieganiu infekcji. W tym sensie pobyt w Zakopanem służy chorym z POChP. Warto zauważyć też, że Zakopane stało się sławne i popularne właśnie dzięki pobytom leczniczym znanych artystów, którzy wyjeżdżali tam leczyć chore płuca. Najczęściej dotyczyło to gruźlicy płuc, ale tamtejszy klimat sprzyja też leczeniu innych chorób płucnych.

Oczywiście na wyjazd proponuję zabrać przede wszystkim wszystkie leki zalecone do systematycznego przyjmowania, jak również tak zwane leki „na ratunek” czyli krótko działające leki rozszerzające oskrzela niezbędne każdemu choremu na astmę czy POChP. Leki te należy mieć przy sobie, zwłaszcza jeżeli wybiera się Pan na wycieczki górskie, gdy ewentualna pomoc może być wydłużona w czasie. Warto pamiętać, że wysiłek dostosowany do aktualnego stanu zdrowia i kondycji chorego jest w POChP bardzo wskazany i jest istotnym elementem leczenia POChP.

Piśmiennictwo:

Chazan R.: Pneumonologia praktyczna, α-medica Press, Warszawa 2005
Kuna P., Pierzchała W., Jankowski M.: Astma i POChP w pytaniach i odpowiedziach, Medycyna Praktyczna, Kraków 2008

Quantcast