Atrovent N – skutki uboczne

Pytanie nadesłane do redakcji

Atrovent N – skutki uboczne: Czy Atrovent N zażywany przez lata może powodować skutki uboczne?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Jak powszechne wiadomo każdy lek może powodować skutki uboczne. Wszystkie możliwe konsekwencje są zawsze wyszczególnione w ulotce dołączonej do leku w dziale: "działania niepożądane". W ulotkach podaje się też szacunkowo określoną częstość ich występowania.

Domyślam się jednak, że w pytaniu chodzi bardziej o długotrwałość stosowania i kumulowanie się pewnych działań leku. Nie znalazłam badań sugerujących, że długość trwania leczenia istotnie nasila działania niepożądane wymienione w ulotce. Działania niepożądane pojawiają się najczęściej zaraz po wprowadzeniu leczenia i już wtedy należy podjąć decyzję, czy dalsze leczenie tym lekiem będzie możliwe czy nie. Leczenie Atroventem z natury rzeczy jest leczeniem długotrwałym i relatywnie z leków stosowanych w POChP najbezpieczniejszym. U większości chorych z ustalonym rozpoznaniem POChP Atrovent na ogół jest niezbędny od chwili wprowadzenia do końca życia.

POChP, jako choroba systematycznie postępująca, zmusza zarówno chorego, jak i opiekującego się nim lekarza raczej do intensyfikowania leczenia niż do jego redukcji. Odstawienie Atroventu, jeżeli jest to konieczne, musi się więc łączyć z włączeniem innych leków, a niestety mimo mnogości nazw leków i preparatów, na rynku są tylko trzy grupy leków rozszerzających oskrzela. Oczywiście każde leczenie to wybór mniejszego zła i nawet jeżeli narażamy się na pewne skutki uboczne, należy zawsze rozważyć co przyniesie gorszy efekt: uboczne skutki leczenia czy nieopanowana duszność i niedotlenienie jako jej konsekwencja.

Piśmiennictwo:

Światowa strategia rozpoznawanie leczenia i prewencji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, Aktualizacje 2006

Quantcast