Jak rzucić palenie?

Pytanie nadesłane do redakcji

Jak rzucić palenie? W jaki sposób fizjoterapeuta może pomóc w walce z nałogiem tytoniowym? Jakie formy aktywności mogą palaczowi zastąpić chęć palenia?

Odpowiedział

dr n. med. Filip Mejza
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc

Wszelkie formy aktywności fizycznej mogą mieć korzystny wpływ wspomagający rzucenie palenia. Nie ma danych z badań klinicznych, wykazujących przewagę jakiejś konkretnej formy ćwiczeń. Zalecenie to dotyczy osoby zdrowej.

W przypadku chorego na POChP rolą lekarza i ew. fizjoterapeuty powinno być ustalenie, jakie ćwiczenia chory może bezpiecznie wykonywać. Chorego na mało zaawansowaną POChP lekarz może zachęcać do uprawiania dyscyplin sportowych, które wiążą się z jednostajnym wysiłkiem o umiarkowanym natężeniu (w zależności od wydolności chorego może to być pływanie, jazda na rowerze, spacer) i nie powodują u niego nasilenia objawów.

Rolą fizjoterapeuty/specjalisty rehabilitacji medycznej powinno być natomiast ustalenie programu rehabilitacji u chorych na zaawansowaną POChP. Program ćwiczeń należy również rozpocząć pod nadzorem rehabilitanta, który nauczy chorego prawidłowego wykonywania ćwiczeń i ewentualnie zmodyfikuje program według preferencji pacjenta.

Regularne ćwiczenia poprawią wydolność fizyczną pacjenta, jego jakość życia, mogą zmniejszyć nasilenie objawów choroby i ułatwić trwałe zaprzestanie palenia. Warto również zwrócić uwagę na ewentualną pomoc psychologiczną w walce z nałogiem (jeżeli jest dostępna w miejscu zamieszkania chorego).

Quantcast