Wnęki naczyniowe

Pytanie nadesłane do redakcji

Opis RTG kl. piersiowej: „Płuca bez zmian naciekowych. Serce niepowiększone. Wnęki wydatniejsze, naczyniowe. Kąty przeponowo-żebrowe wolne”. Co oznaczają wydatniejsze wnęki naczyniowe? Dodam tylko, że leczę się na nadciśnienie, od wielu lat jestem pod opieką lekarza. RTG wykonuję profilaktycznie co 2-3 lata.

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Wnęki naczyniowe sugerują powiększenie naczyń płucnych albo pod wpływem oporów powstałych w płucach w wyniku przewlekłych chorób płuc czy oskrzeli (najczęściej POChP - przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), albo pod wpływem wzrostu oporów w lewym sercu, np. w wyniku nadciśnienia tętniczego.

Wynika stąd, że nadciśnienie tętnicze może być przyczyną takich zmian, zwłaszcza jeżeli nie ma żadnych objawów ze strony układu oddechowego. Warto jeszcze nadmienić, że nie ma standardu wymiaru prawidłowych i „wydatniejszych” wnęk płucnych, więc opis taki jest mocno subiektywny. Opisujący radiolog może sugerować również, że poza naczyniami nie ma we wnękach żadnej innej patologii, bo miejsce to jest częstą lokalizacją powiększonych węzłów lub guzów nowotworowych.

Ponadto trzeba mieć świadomość, że zdjęcie rentgenowskie jest badaniem dodatkowym, które należy rozpatrywać jedynie łącznie z oceną kliniczną pacjenta.

Piśmiennictwo:

Ketai L.H., Lofgren R., Meholic A.: Diagnostyka obrazowa narządów klatki piersiowej. Urban&Partner, Wrocław 2006
Quantcast