Czy latanie samolotem wpływa na nawracającą odmę opłucnową?

Pytanie nadesłane do redakcji

Przez kilka lat miałam odmę opłucnową (nie zdiagnozowaną) aż do zeszłego roku, miałam założony dren przez parę dni i lekarz stwierdził, że otwór w płucu się zakleił, ale i tak będzie potrzebny zabieg „przyklejenia opłucnej do płuca”. Przez te wszystkie lata odma się nasilała i znikała w zależności od tego czy miałam okres, czy nie. Teraz czekam na zabieg od kilku miesięcy, pytanie moje dotyczy lotu samolotem: czy istnieje jakieś zagrożenie bezpośrednie dla mojego życia lub zdrowia, czy jak płuco się skleiło, to wszystko powinno być dobrze? Zanim miałam zdiagnozowaną odmę, latałam kilkanaście razy samolotem i nic się nie zmieniało, tzn., jak miałam okres, to odma się nasilała, jak przechodził to znikała, natomiast po podróży samolotem nie było żadnych zmian.

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Samoistna, nawracająca odma opłucnowa występująca podczas krwawienia miesiączkowego, znana jako odma katamenialna, związana jest najczęściej z endometriozą jamy opłucnej. Stanowi ona 3-6% przypadków spontanicznych odm wśród miesiączkujących kobiet. Zazwyczaj występuje po stronie prawej (85-95%), ale może także pojawiać się obustronnie. Odmę powodują krwawiące ogniska endometriozy na opłucnej lub przeponie i związane z tym ogniska perforacji przepony. U 30-50% kobiet z nawracającą odmą katamenialną ogniska endometriozy można znaleźć także w miednicy mniejszej.

Leczenie, tak jak w Pani przypadku, powinno być operacyjne i w przypadku potwierdzenia ognisk endometriozy na opłucnej powinno być uzupełnione leczeniem hormonalnym. Powinna pozostawać Pani nie tylko pod opieką torakochirurgów, ale także ginekologów.

Co do podróży samolotem, to nie poleca się ich osobom z odmą opłucnową, ale w Pani szczególnym przypadku w okresie pomiędzy miesiączkami jest Pani stosunkowo bezpieczna, co zresztą potwierdziły Pani dotychczasowe doświadczenia.

Piśmiennictwo:

Majak P., Langebrekke A., Magnus Hagen O., Qvigstad E.: Odma opłucnowa spowodowana endometriozą, objawy kliniczne - problem interdyscyplinarny. Pneumonol. Alergol. Pol. 2011; 79, 5: 347-350
Visouli A.N., Darwiche K., Mpakas A. i wsp.: Catamenial pneumothorax: a rare entity? Report of 5 cases and review of the literature. J. Thorac Dis. 2012; 4 (Suppl1): 17-31. doi: 10.3978/j.issn.2072-1439.2012.s006
Quantcast