Rozedma a podróże lotnicze

Pytanie nadesłane do redakcji

Bardzo proszę o informację odnośnie do problemu związanego z moją chorobą. Otóż od 8 lat mam zdiagnozowaną rozedmę płuc oraz od 3 lat Parkinsona. Mój problem dotyczy przelotu samolotem i tutaj pojawia się pytanie - czy przy tych chorobach są przeciwwskazania, ponieważ ogólnie spotykam się z bardo rozbieżnymi opiniami. Bardzo liczę na rzetelną informację. Z poważaniem, Jan

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Szanowny Panie Janie,
możliwość bezpiecznego podróżowania samolotami u chorych z rozedmą lub POChP w dużej mierze zależą od stopnia zaawansowania choroby, a zwłaszcza od tego czy u chorego doszło do niewydolności oddechowej czy nie. Loty samolotem odpowiadają warunkami przebywaniu na wysokości 2500 m npm. Stąd chorzy na rozedmę, którzy w normalnych warunkach w badaniu gazometrycznym mają ciśnienie parcjalne tlenu (pO2) >70 mm Hg mogą bezpiecznie podróżować samolotami. Chorzy z zaburzeniami gazometrycznymi, ale niewymagający jeszcze stałej domowej tlenoterapii (pO2 <70 mm Hg, ale >50 mm Hg) powinni w czasie lotu otrzymywać tlen o przepływie 3 l/min przez cewnik donosowy. Chorzy korzystający z domowej tlenoterapii (DLT) powinni w czasie lotu otrzymywać tlen o przepływie 1-2 l/ min większy niż stosowany w domu z koncentratora tlenu, tj. ok. 4-5 l/min.

Większość linii lotniczych zapewnia na życzenie pasażera suplementację tlenem, ale należy o takiej potrzebie poinformować przewoźnika. Przynajmniej 2 tygodnie przed dniem wylotu. Tacy chorzy otrzymują odpowiedni formularz, który wypełnia lekarz leczący. Tlen w samolocie podawany jest z butli. Niektóre linie pobierają opłatę za możliwość korzystania z tlenu.

Innym problemem niż samo zapewnienie tlenu jest rodzaj rozedmy stwierdzony u Pana. Wszystko to co napisałam odnosi się do POChP i do homogennej (równomiernie rozmieszczonej) rozedmy. Nieco inaczej jest w przypadku rozedmy pęcherzowej, gdy u chorego stwierdzamy duże pęcherze rozedmowe położone bezpośrednio pod opłucną. W takich przypadkach przebywanie na dużych wysokościach i loty samolotem mogą grozić pęknięciem takiego pęcherza i w konsekwencji odmą opłucnową, która jest stanem zagrożenia życia.

Jak z tego wynika, każdy chory z rozedmą lub/i POChP ma nieco inne ryzyko latania samolotem i wymaga innych warunków podróży (z tlenem lub bez), dlatego może się Pan spotykać z rozbieżnymi opiniami. Myślę, że bardziej szczegółowo mógłby poinformować Pana pański lekarz, który ma dostęp do pańskich wyników i jest w stanie określić potencjalne ryzyko w Pana konkretnym przypadku.

Piśmiennictwo:

Kuna P., Pierzchała W, Jankowski M.: Astma i POChP w pytaniach i odpowiedziach, Medycyna Praktyczna, Kraków 2008.
Śliwiński P.: Akademia PTChP 2013
Światowa strategia rozpoznawanie leczenia i prewencji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Aktualizacje 2006; Medycyna Praktyczna wydanie specjalne 2/2007.
Quantcast