Czy wzrost akcyzy na papierosy zmniejszy liczbę palaczy?

Podwyżka akcyzy o 5% spowoduje wzrost średniej ważonej ceny detalicznej papierosów o 60 gr na paczce 20 szt. i powinna skutkować 3% spadkiem sprzedaży papierosów - wynika z projektu tzw. ustawy okołobudżetowej Ministerstwa Finansów. Planowana od początku 2013 r. podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe ma przynieść budżetowi dochód w wysokości 359 mln zł.


Fot. iStock.com

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że podwyższenie cen detalicznych przez producentów papierosów może przynieść dodatkowe wpływy budżetowe wynikające z części procentowej stawki podatku akcyzowego.

Z zaprezentowanego w lutym w Ministerstwie Zdrowia raportu pt. „Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych” wynika, że najskuteczniejszym sposobem ograniczenia palenia jest podniesienie ceny papierosów poprzez zwiększenie podatku akcyzowego. Coraz wyższa cena paczki papierosów skutecznie zniechęca młodzież i skłania też do porzucenia nałogu część dorosłych.

W Polsce poziom opodatkowania wyrobów tytoniowych jest na razie niższy niż w większości krajów Unii Europejskiej: w następnych latach zgodnie z unijnym prawem Polska powinna go zwiększać. Autorzy raportu zalecali m.in. nałożenie wysokiej opłaty minimalnej i pilnowanie za pomocą narzędzi podatkowych, by cena papierosów rosła wraz z inflacją i wzrostem zarobków.

Podniesienie akcyzy – wskazywał raport – wpłynie przy tym korzystnie na budżet, ponieważ wbrew pozorom spadającej liczbie palących towarzyszy wzrost wpływów do skarbu państwa. Np. według symulacji przedstawionej w raporcie jeśli akcyza wzrośnie z obecnych 38 do 90 euro na 1000 papierosów, zapobiegnie to 78 tys. przedwczesnych zgonów, 174 tys. dorosłych rzuci palenie, o ponad 60 tys. spadnie liczba młodzieży do lat 14 rozpoczynających palenie, a wzrost przychodów podatkowych sięgnie 2,3 mln zł.

Quantcast