W jakim wieku niemowlęta potrafią samodzielnie siadać, raczkować i wstawać?

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja córeczka 3 lutego skończyła 9 miesięcy, waży jakieś 8,5 kg i mierzy około 72 cm. Martwi mnie to, że nie próbuje sama siadać i wstawać. Oczywiście, jeśli ją sama posadzę, to potrafi siedzieć bez podtrzymywania i to całkiem długo, podobnie jest ze staniem, jeśli ją postawię, to pięknie stoi, a ostatnio nawet chodzi bokiem przy meblach i trzymana za rączki. Jeśli leży i chce usiąść, to zaczyna jęczeć i czeka kiedy albo ja albo mąż damy jej dwa palce, żeby mogła się złapać i usiąść, a właściwie to od razu wstać na nogi. Leżąc na brzuchu, pełza do tyłu, a jak ją postawię w pozycji do raczkowania, to jej nogi rozjeżdżają się i wygląda jak „żabka”. Dziadkowie mówią, że nie potrafi ani usiąść, ani wstać dlatego, że większość czasu spędza na macie na podłodze, gdzie razem się bawimy, a nie w łóżeczku. Tylko, że ona od urodzenia w swoim łóżeczku zazwyczaj śpi, jeśli tylko ją tam położę lub posadzę jest straszny płacz, a wręcz histeria. Nie wiem, co z tym zrobić, czy ją jakoś tego uczyć. Jeśli tak, to jak, czy może warto iść do neurologa, żeby zbadał czy wszystko jest w porządku. Mam jeszcze jedno zmartwienie: otóż córka odkąd zaczęła sama siedzieć (stało się to w 7. mies.) non stop się buja w przód i tył (wygląda to tak, jakby miała chorobę sierocą, a miłości, przytulania i innych pieszczot jej nie brakuje). Jak to powstrzymać? Z góry dziękuję za udzielone mi porady. Pozdrawiam, Anna - mama 9-miesięcznej Nadii.

Odpowiedziała

lek. med. Katarzyna Jamruszkiewicz
specjalista medycyny rodzinnej
Poradnia Lekarza POZ
Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie

Pani córeczka ma jeszcze czas zarówno na samodzielne siadanie, jak i tym bardziej na raczkowanie i wstawanie. Zwykle niemowlęta potrafią samodzielnie siadać do końca 10. miesiąca, a wstawać i raczkować do końca 11.-12. miesiąca. Niewielkie odstępstwa od tych ram czasowych nie muszą być od razu powodem do niepokoju, gdyż każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie.

Opisywane przez Panią pełzanie do tyłu jest zupełnie prawidłowe w tym wieku. Bujanie się czy chwianie obserwowane często u niemowląt w drugim półroczu jest raczej formą zabawy i „ćwiczenia” utrzymywania pozycji niż powodem do zmartwienia. Mata na podłodze jest doskonałym miejscem do zabaw i rozwijania nowych umiejętności, więc nie widzę potrzeby wkładania dziecka na siłę do łóżeczka, szczególnie jeśli miejsce to kojarzy się dziecku tylko ze spaniem, a nie z zabawą. Córeczka może „wspinać się”, chwytając się np. krzesła czy innego mebla lub osoby z otoczenia.

Wydaje się, że córeczka jest małym leniuszkiem i skoro pomagacie jej w siadaniu i stawaniu, po prostu nie musi tego robić. Proponuję przestać ją w tym wyręczać, nie sadzać i nie stawiać, a raczej zachęcać, by sama spróbowała opanować te czynności.

Jeśli problem będzie się utrzymywał, w pierwszej kolejności radziłabym udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni rozwój psychofizyczny córeczki. Możliwe, że konieczna będzie konsultacja w Poradni Rehabilitacji, gdzie dowiecie się czy niezbędne są ćwiczenia wspomagające rozwój dziecka. Jeśli podczas badania zostaną stwierdzone jakieś nieprawidłowości rozwojowe, wtedy zapewne zostaniecie skierowani do neurologa.

17.03.2014
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta