Koenzym Q10 - rola, źródła, suplementy, korzyści zdrowotne

lek. Magdalena Wiercińska

Koenzym Q10 jest substancją, która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania określonych enzymów. Jest on produkowany przez organizm. Ze względu na to, że jego stężenie jest zmniejszone u osób chorujących na niektóre choroby, np. układu krążenia, wiąże się pewne nadzieje związane z jego leczniczym wpływem na organizm człowieka, jednak dostępne obecnie badania nie są jednoznaczne.

Co to są koenzymy?

Koenzymy to niebiałkowe związki organiczne, które są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania określonych enzymów. W uproszczeniu, enzymy to substancje, które umożliwiają zachodzenie odpowiednich reakcji w organizmie.

Koenzym Q10 – rola w organizmie człowieka

Koenzym Q10 (ubichinon) jest przeciwutleniaczem wytwarzanym naturalnie przez organizm. Jest wykorzystywany przez komórki do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania.

Stężenie koenzymu Q10 w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Udowodniono także, że jest ono zmniejszone u osób np. z chorobami układu krążenia oraz u przyjmujących statyny, czyli leki zmniejszające stężenie cholesterolu.

Źródła Koenzymu Q10

Koenzym Q10 znajduje się w mięsie (w największych ilościach), a także rybach, nabiale, jajkach i orzechach. Ilość koenzymu Q10 znajdująca się w tych źródłach pokarmowych nie jest jednak wystarczająca, aby znacząco zwiększyć jego stężenie w organizmie.

Suplementy z koenzymem Q10

Suplementy diety zawierające koenzym Q10 są dostępne w postaci m.in. kapsułek, tabletek do żucia, syropów. Zwykle zawierają od 30 do 600 mg koenzymu Q10.

Suplementy z koenzymem Q10 są ogólnie uznawane za bezpieczne, ale zaleca się ich przyjmowanie pod nadzorem lekarza. Dobrze tolerowaną dawkę określono na 1200 mg na dobę, choć zwykle stosowane są dużo mniejsze dawki, w zakresie 100–200 mg na dobę.

Koenzym Q10 - działania niepożądane

Możliwe działania niepożądane związane z przyjmowaniem koenzymu Q10 zwykle są łagodne i dotyczą układu pokarmowego. Należą do nich:

Inne możliwe działania niepożądane mogą obejmować:

  • bóle i zawroty głowy
  • bezsenność (zwłaszcza u osób przyjmujących koenzym Q10 w dawce większej niż 100 mg na dobę)
  • zmęczenie
  • swędzenie skóry lub wysypkę
  • drażliwość lub pobudzenie.

Bezpieczeństwo stosowania koenzymu Q10 podczas ciąży i karmienia piersią nie zostało zbadane. W związku z tym nie należy stosować koenzymu Q10 w ciąży ani podczas karmienia piersią bez zgody lekarza.

Koenzym Q10 – interakcje z innymi lekami

Koenzym Q10 może zmniejszać skuteczność leków zmniejszających krzepliwość krwi, takich jak warfaryna. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepów, dlatego osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe powinny skonsultować możliwość przyjmowania suplementów z koenzymem Q10 z lekarzem!

Podobnie, koenzym Q10 może wpływać na działanie insuliny przyjmowanej przez chorych na cukrzycę, a także leczenie chemioterapeutyczne u osób chorych onkologicznie.

Koenzym Q10 – korzyści zdrowotne

Udowodniono, że koenzym Q10 może wpływać na określone choroby. Należą do nich:

  • Choroby serca. Prowadzone są badania u osób chorych na niewydolność serca, ponieważ wydaje się, że koenzym Q10 może łagodzić objawy niewydolności serca. Podobnie, wydaje się, że koenzym Q10 może wpływać korzystnie na nadciśnienie tętnicze, zmniejszając ciśnienie krwi, choć badania naukowe nie są jednoznaczne. Niektóre badania sugerują także, że wraz z innymi składnikami odżywczymi, koenzym Q10 może wpływać korzystnie na rekonwalescencję u osób po operacjach wszczepienia by-passów lub zastawek serca.
  • Cukrzyca. Chociaż potrzebne są dalsze badania, niektóre badania sugerują, że koenzym Q10 może pomóc zmniejszyć stężenie cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego u osób z cukrzycą, zmniejszając ryzyko chorób serca.
  • Miopatia wywołana przez statyny. Niektóre badania sugerują, że koenzym Q10 może pomóc złagodzić osłabienie mięśni i ból, która występuje u niektórych osób przyjmujących statyny.
  • Migreny. Niektóre badania sugerują, że koenzym Q10 może zmniejszyć częstość napadów migrenowego bólu głowy u osób chorujących na migrenę.
  • Wydolność fizyczna. Niektóre badania wskazują, że suplementacja konenzymu Q10 może wpływać korzystnie na wydolność fizyczną, ale badania nie są jednoznaczne.
  • Zaburzenia psychiczne, takie jak depresjachoroba afektywna dwubiegunowa. Niektóre badania wskazują, że suplementacja koenzymu Q10 może wpłynąć na mniejsze nasilenie objawów.

Należy jednak podkreślić, że wszystkie te doniesienia wymagają dalszych badań i w żadnej z tych chorób koenzym Q10 nie jest wskazany jako lek ani uznany za element leczenia.

29.05.2024
Wybrane treści dla Ciebie
  • Antyoksydanty – rola, podział i właściwości
  • Stres oksydacyjny
  • Wolne rodniki (reaktywne formy tlenu)
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta