Wisła - 12. „Bieg po Nowe Życie”

Marek Szafrański

Osobistości kina, teatru i estrady, znani artyści, dziennikarze i sportowcy wspólnie z osobami po przeszczepach promowali w sobotę ideę transplantacji, uczestnicząc w 12. "Biegu po Nowe Życie" w Wiśle.


Fot. pixabay.com

„To największa w Polsce społeczna inicjatywa promująca transplantację organów, a zarazem zdrowy styl życia” – podkreślił rzecznik imprezy Tomasz Furtak. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Uczestnicy „Biegu po Nowe Życie”, podzieleni na trzyosobowe zespoły złożone z celebrytów oraz osób po przeszczepach, czynnie uprawiających sport, rywalizowali w marszu nordic walking na kilkusetmetrowej trasie wytyczonej w parku im. Kopczyńskiego w centrum Wisły.

Ambasador imprezy Przemysław Saleta, który oddał swojej córce Nicole nerkę, ocenił, że powoli zmienia się świadomość Polaków w kwestii transplantacji. „Wiem, że to musi potrwać zanim zmienią się statystyki. Coraz więcej osób jednak podkreśla, że nie zawahałoby się oddać organu bliskiej osobie” – powiedział.

Również prof. Andrzej Chmura z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział, że świadomość Polaków, jeśli chodzi o transplantację, z roku na rok się zwiększa. "To nie przekłada się niestety bezpośrednio na liczbę przeszczepień. W ostatnich trzech latach liczba dawców jest, niestety, mniejsza. (…) Transplantologia wymaga przede wszystkim prawidłowego finansowania, a do tego jest daleko. Dopóki się to nie zmieni, nie mamy co liczyć na jej rozwój" – podkreślił lekarz.

Wśród uczestników imprezy był Krzysztof Górski, któremu dziewięć lat temu przeszczepiono wątrobę. „Przeszczep to szansa na drugie życie. Jestem żywym dowodem tego, że po przeszczepie można aktywnie żyć i uprawiać sport. (…) Choroba bardzo mnie wyczerpała, ale od urodzenia jestem optymistą i doczekałem się. Moje marzenie, aby żyć, spełniło się. (…) Codziennie modlę się za dawcę i jego rodzinę. Dzięki niemu żyję” – powiedział.

Grafik Andrzej Pągowski przyjechał do Wisły po raz czwarty. „Mam nadzieję, że wszyscy zrozumiemy, iż ta najważniejsza decyzja, która może ocalić życie, zawsze leży po naszej stronie. (…) Pamiętam, gdy oglądałem film 'Bogowie' - to trudny moment: z jednej strony rodzina dowiaduje się, że nie żyje ich bliski, a z drugiej propozycja - oddajcie! Moment przekazania czegoś, co ratuje życie, jest w naszych rękach. Stajemy się wtedy tymi 'bogami'. To olbrzymia odpowiedzialność i satysfakcja” – dodał.

Projekt "Biegu po Nowe Życie" powstał z inicjatywy Przemysława Salety oraz Beaty Jurkschat, która zajmuje się promocją projektów społeczno-sportowych. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 r. na Kubalonce i w Wiśle.

„W tym roku mieliśmy rekordową liczbę sztafet - 63. 'Bieg po Nowe Życie' to wydarzenie ponad podziałami, dzięki niemu w Polsce więcej mówi się o transplantologii. Przed nami jeszcze mnóstwo pracy, bo ta dziedzina się mocno rozwija” – powiedział dyrektor imprezy Arkadiusz Pilarz.

09.04.2018
Zobacz także
  • Celebryci wesprą ideę transplantacji
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta