Aktualności

  • Chorych na raka stercza będzie przybywać

    W związku ze starzeniem się społeczeństwa w najbliższych latach zachorowań na raka gruczołu krokowego będzie coraz więcej. Problem w tym, że mężczyźni często wstydzą się mówić o swoich dolegliwościach i zwlekają z pójściem do lekarza. Czasami na skuteczne leczenie jest już za późno.

  • Kryzys ekonomiczny 2008 roku przyspieszył śmierć ok. 500 tys. osób

    W ocenie badaczy, którzy analizowali związek między wzrostem bezrobocia i cięciami w służbie zdrowia, a zachorowalnością na raka, w latach 2008-10 z powodu kryzysu zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych rakiem. W UE – o 160 tys. , a na świecie - o 500 tys.

  • Innowacje z Politechniki Warszawskiej mogą ulepszyć leczenie nowotworów

    W Laboratorium Inżynierii Biomedycznej, istniejącym w Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, założonym i prowadzonym przez prof. Tomasza Ciacha powstał pomysł, który może przyczynić się do poprawy skuteczności terapii przeciwnowotworowych.

  • Polacy słyszeli o nowotworach krwi, ale ich wiedza jest niewielka

    Choć dużo Polaków słyszało o nowotworach krwi, dawstwie szpiku i komórek macierzystych, to ich wiedza jest niewielka i nieugruntowana, np. 19% sądzi, że jedną z metod pobierania szpiku jest transfuzja - wynika z badania TNS Polska.

  • Rusza kampania „Rada na raka prostaty”

    Rak jest poważnym wyzwaniem zarówno medycznym, jak i psychologicznym oraz finansowym – powiedzieli we wtorek eksperci na konferencji prasowej w Warszawie inaugurującej kampanię edukacyjną „Rada na raka prostaty”.

  • Polskie konsorcjum szuka nowych związków przeciwnowotworowych

    Poszukiwanie leków na raka w oparciu o nowe cele molekularne to cele projektu kierowanego przez prof. Macieja Bagińskiego z Politechniki Gdańskiej. Na ten cel naukowcy otrzymali dofinansowanie z NCBiR w wysokości 19,6 mln zł.

  • Pieniądze unijne na profilaktykę

    Dariusz Klimczak, wicemarszałek województwa łódzkiego zapowiedział przekazanie pieniędzy unijnych na realizację działań wspierających i uzupełniających badania profilaktyczne dla kobiet, które mają wykrywać raka piersi i szyjki macicy. W poprzednich latach nie było dofinansowań unijnych na takie akcje.

  • GIS rapuje i nieszablonowo edukuje; tym razem o szkodliwości palenia

    Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz nagrał klip, w którym wcielając się w rolę rapera edukuje o szkodliwości palenia. „Dla tych, co jeszcze palą, dziś nauka prosta taka: nie pal fajek - nie bądź głupi, chcesz być zdrowy - nie karm raka” – śpiewa.

  • ŚCO razem z Uniwersytetem Sztokholmskim szuka markerów wrażliwości na radioterapię

    Zespół badaczy z Centrum Badań Radiobiologicznych na Uniwersytecie Sztokholmskim odwiedził 20 maja Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Obie placówki współpracują ze sobą w zakresie badań nad wrażliwością zdrowych tkanek i komórek nowotworowych na radioterapię.

  • KE na razie łagodna dla państw UE, które nie wdrożyły dyrektywy tytoniowej

    KE naciska na kraje UE, które nie wdrożyły do tej pory dyrektywy tytoniowej, by to zrobiły, choć na razie nie grozi im sądem. Według danych Brukseli do tej pory przepisy wdrożyło tylko 11 państw unijnych, mimo że wszystkie powinny były to zrobić do piątku.

4246 artykułów - strona 321 z 425

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań

Rak po polsku

Blog Katarzyny Kubisiowskiej

Leia, Carrie, „wariatka”

Lista pozaekranowych nieszczęść księżniczki Lei jest dłuższa niż wszystkie razem wzięte części „Gwiezdnych wojen”. Przerażające i poruszające. Czym? Tym, że do opisu choroby psychicznej brakuje języka. To znaczy jest – ale stygmatyzujący, wykluczający.