Aktualności

  • MZ: program lekowy po konsultacji z ekspertami

    MZ: program lekowy po konsultacji z ekspertami

    Podejmując decyzje refundacyjne, zawsze w Ministerstwie Zdrowia opieramy się na badaniach przedstawianych przez producenta – mówił w środę na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

  • Relacje osób z SM z lekarzem. Jest poprawa

    Relacje osób z SM z lekarzem. Jest poprawa

    Warto aktywnie uczestniczyć w procesie terapeutycznym, ponieważ to dzięki właściwej komunikacji i dobremu przygotowaniu do wizyty lekarskiej lekarz nie musi domyślać się, czego oczekuje pacjent – uważa Tomasz Połeć, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, jeden z inicjatorów kampanii „Zapytaj o SM”.

  • Nusinersen. Ok. 45% pacjentów to osoby dorosłe

    Nusinersen. Ok. 45% pacjentów to osoby dorosłe

    Szacujemy, że ok. 45 proc. pacjentów leczonych obecnie nusinersenem to osoby dorosłe. Mamy już własne dowody na skuteczność tej terapii u dorosłych nawet z zaawansowanymi objawami w momencie rozpoczynania leczenia – powiedziała kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM prof. Anna Kostera-Pruszczyk.

  • Czy możemy zbudować odporny mózg, aby zapobiegać spadkowi zdolności poznawczych?

    Czy angażujące aktywności zmieniają strukturę mózgu? A jeśli tak, to czy mogą pomagać w walce z demencją? W odpowiedzi na te pytania może pomóc projekt AGEING PLASTICITY.

  • Wyjątkowość ludzkiego mózgu idzie w parze z podatnością na schorzenia

    To, co decyduje o wyjątkowości ludzkiego mózgu, związane jest również z podatnością na schorzenia neuropsychiatryczne – informują naukowcy, na podstawie analizy komórkowej budowy ludzkiego mózgu. Wyniki badań publikują na łamach najnowszego „Science”.

  • Pojedynczy kontakt z alkoholem może zmieniać neurony

    Badanie na myszach i muszkach owocowych wskazało, że już jeden epizod alkoholowego odurzenia na stałe zmienia działanie komórek nerwowych. Podobnie może dziać się u ludzi, co może przyczyniać się do rozwoju uzależnienia.

  • SMA. Wiceminister Miłkowski odpowiada RPO

    SMA. Wiceminister Miłkowski odpowiada RPO

    Zasady finansowania od września 2022 r. Zolgensmy w ramach programu lekowego Leczenie Chorych Na Rdzeniowy Zanik Mięśni wyjaśnia zaś podsekretarz stanu w MZ Maciej Miłkowski.

  • Dlaczego palacze łakną porannej kawy?

    Kawa oddziałuje na mózgowe receptory nikotynowe, co może wyjaśniać poranną skłonność palaczy do łączenia jej z papierosami – informuje najnowszy numer czasopisma „Neuropharmacology”.

  • SMA. Apel MZ o odpowiedzialność za słowa

    SMA. Apel MZ o odpowiedzialność za słowa

    Ministerstwo Zdrowia zaapelowało o odpowiedzialność za słowa przy formułowaniu hipotez na temat leczenia SMA w Polsce, powołując się na stanowisko Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych. Podkreślono w nim, że nie ma podstaw do stwierdzenia, że ktokolwiek pozostawił dzieci bez skutecznego leczenia.

  • UWM – kolejny krok w poznawaniu przyczyn SM

    UWM – kolejny krok w poznawaniu przyczyn SM

    Naukowcy z Katedry Neurologii na Wydziale Lekarskim UWM postawili kolejny krok w drodze do poznania mechanizmów powstawania stwardnienia rozsianego. O tym, co dokładnie odkryli, napisali w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Immunology”.

2080 artykułów - strona 51 z 208

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.