Aktualności

  • COVID w przychodni - paraliż systemu

    Jeden zakażony lekarz, cały personel w kwarantannie, zamknięta przychodnia i 15 tys. pacjentów bez opieki medycznej co najmniej przez tydzień - taka sytuacja ma miejsce w Działdowie. Na tym przypadku widać problemy, z jakimi przyjdzie się zmierzyć jesienią w wielu innych miejscach - pisze FPZ.

  • „Czy nad tym pracowali specjaliści?”

    W środę MZ opublikował algorytmy postępowania w POZ z pacjentami, u których lekarz podejrzewa zakażenie SARS-CoV-2, i tymi, u których zakażenie to zostanie potwierdzone. Lekarze zwracają uwagę, że nowe zasady ogłoszono na długo przed udostępnieniem takiego dokumentu, a część z nich budzi poważne wątpliwości.

  • Rodzinna 2020 w Internecie

    Od 30 listopada, przez 7 kolejnych tygodni zaproszeni przez nas wykładowcy będą się z Państwem spotykać za pośrednictwem portalu Medycyny Praktycznej na tegorocznej konferencji Rodzinna 2020.

  • MZ: do lekarzy trafiły schematy postępowania dot. COVID-19

    Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego osoba z objawami COVID-19; o czym poinformować pacjenta; co z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – to niektóre pytania, na które odpowiadają przygotowane przez MZ algorytmy.

  • RPP i NFZ: sytuacja w POZ wymaga kontroli

    Podstawowa opieka zdrowotna, która przez całe lata była przez pacjentów najlepiej ocenianym segmentem systemu ochrony zdrowia, od marca jest liderem pod względem liczby skarg kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta – wynika z informacji przedstawionych na wspólnej konferencji RPP i p.o. prezesa NFZ.

  • Z katarem na SOR, czyli opóźnione efekty lockdownu

    Do rzecznika praw pacjenta trafiło kilka tysięcy skarg, z czego połowa dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej; NFZ już kontroluje przychodnie - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

  • Łódź uruchomi nową poradnię POZ

    Za około 1 mln zł powstanie w Łodzi nowa miejska przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Będzie się mogło w niej leczyć ok. 5 tys. pacjentów. Pierwsza od ponad 20 lat taka inwestycja powstanie w zbudowanym w latach 60. pawilonie Kapelusz Anatola.

  • MZ wprowadza reglamentację szczepionek przeciwko grypie

    Ograniczenie dotyczy liczby dawek szczepionki wydawanych na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym.

  • Czy NFZ uważa, że lekarze POZ nie działają na rzecz pacjentów?

    Będziemy zwracać się do lekarzy POZ, aby tak jak ich koledzy na SOR-ach i izbach przyjęć, byli otwarci i działali na rzecz pacjentów, zgodnie z powołaniem – zapowiedział Jarosław Chmielewski z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Wypowiedź w mediach społecznościowych udostępnił NFZ. Lekarze nie kryją oburzenia postawą urzędników obu instytucji.

  • Wątpliwości dotyczące schematu stosowania „żywej” donosowej szczepionki przeciwko grypie

    Do jakiego wieku podać dziecku dwie dawki szczepionki? Czy należy kierować się dosłownym zapisem w ChPL?

2299 artykułów - strona 76 z 230