mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Paląca potrzeba edukacji społecznej

    Na pytanie „Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe” zadane w publikacji Pana Profesora Piotra Nowaka na łamach PLUS Minus Rzeczpospolitej (Rp.pl 05.01.2017) odpowiedź jest prosta i jednoznaczna. Brzmi ona TAK – pisze dr n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra, w imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

  • Afazja, czyli odrodzenie

    W środowisku uchodził za gbura. Na wywiady można było umawiać się wyłącznie przez adwokata. W rozmowie dość opryskliwy, na granicy uprzejmości. O życiu prywatnym mówił niewiele, właściwie nic.

  • Rafy ministra Radziwiłła

    Dla większości ministrów zdrowia najcięższym czasem była zwykle końcówka roku. Konstanty Radziwiłł przez ostatnie tygodnie 2016 roku, zwłaszcza w porównaniu z poprzednikami, przeszedł suchą stopą... Ale wszystko wskazuje, że właśnie wpadł w trzęsawisko, z którego może o własnych siłach nie wyjść.

  • Dostęp do POZ: między rzeczywistością a ideologią

    Czy minister zdrowia, mówiąc o 2,5 milionach osób pozostających poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego, świadomie wprowadza opinię publiczną w błąd? Nie jest to wykluczone, gdy dokładnie przeanalizować wypowiedzi towarzyszące wprowadzonym właśnie zmianom w dostępie do POZ.

  • Nie mów w POZ fałszywego świadectwa

    W ostatnich tygodniach wielokrotnie padały zapewnienia, że od 1 stycznia 2017 roku wszyscy obywatele zyskają gwarantowany, bezpłatny dostęp do świadczeń POZ. Rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana: darmowy dostęp uzyskają ci nieubezpieczeni, którzy złożą fałszywe oświadczenie, że mają ubezpieczenie. Prawdomówni zapłacą tak, jak płacili do tej pory.

  • Co przyniesie ochronie zdrowia rok 2017?

    To ma być rok wielkich zmian. Czy dobrych? Można powątpiewać, bo podstawowy czynnik, od którego zależy kondycja systemu – czyli finanse – jeśli się zmieni, to niestety na gorsze. Przed początkiem nowego roku znów więcej jest pytań niż odpowiedzi. „MP” przygotowała zestawienie najważniejszych – i próbujemy na nie znaleźć odpowiedź.

  • Prognozy BCC na 2017 r.

    Wzrost nakładów na ochronę zdrowia jest konieczny i dobrze, że chociaż w założeniach stanowi element proponowanych zmian. Tempo wzrostu nakładów jest jednak zbyt wolne - uważa Zenon Wasilewski, ekspert Business Centre Club ds. prawa medycznego.

  • Pracodawcy RP podsumowują rok w zdrowiu

    Rok 2016 w ochronie zdrowia to bardzo dynamiczny okres. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło planowany kształt systemu ochrony zdrowia, z jakim przedsiębiorcy, których reprezentują Pracodawcy RP, zupełnie się nie zgadzają - stwierdził ekspert tej organizacji Grzegorz Byszewski.

  • Rok 2016. Plusy i minusy ministra Radziwiłła

    „Pozycja wyjściowa nowego ministra nie jest najmocniejsza. W exposé premier Beaty Szydło zabrakło nawet cienia wzmianki o zwiększaniu nakładów na ochronę zdrowia, a bez tego o jakimkolwiek sukcesie reform Radziwiłła myśleć nie sposób” – pisaliśmy równo rok temu. Minęło dwanaście miesięcy…

  • Niekonsekwencje skutkujące chaosem

    Cechą, która najbardziej chyba charakteryzuje i piętnuje wręcz reformę publicznej ochrony zdrowia z roku 1999 jest jej niekonsekwencja. Widać ją w niemal wszystkich rozwiązaniach, a jej zasadniczym skutkiem jest brak kompatybilności poszczególnych elementów sytemu i wynikający stąd chaos.

  • Lepsza stajenka

    Paradoks tkwi w tym, że cofnięcie standardów okołoporodowych odbywa się zaledwie na kilka dni przed 25 grudnia – obchodzoną w Polsce z pompą rocznicą przyjścia na świat Syna Bożego. W Kościołach wystawiane są szopki, a w nich stajenka z Maryją i nowonarodzonym Jezusem. Śpiewamy kolędy o tym, że przyszedł na świat wśród zwierząt, że było mu zimno, że jego mama „rąbek z głowy zdjęła”, by go opatulić, i współczujemy, że w tak kiepskich warunkach to maleństwo musiało spędzić kilka pierwszych chwil życia.

  • Zarządzanie poprzez cele

    Byłem, jestem i będę zwolennikiem zmian w naszym systemie opieki zdrowotnej. Podobają mi się ich kierunki, ale coraz większe opory budzi sposób realizacji. Może warto byłoby zastosować zasady, jakie przyświecały tym, którzy osiągali sukces przy naprawie w swoich krajach. Holendrzy, zanim dokonali zmiany, przygotowywali się do niej blisko 10 lat – pisze Maciej Biardzki.

  • Timeo Danaos et dona ferentes

    Ten cytat z „Eneidy” doskonale oddaje nastroje, jakie panują wokół sieci szpitali. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pracuje nad nią dla powszechnej szczęśliwości, ustabilizowania sytuacji finansowej placówek służby zdrowia, a już broń Boże nie dlatego, by ktoś na nowym rozwiązaniu stracił.

  • Spór nie tylko o pieniądze

    W ostatnich dniach minister zdrowia dwukrotnie znalazł się pod ostrzałem wicepremiera i ministra finansów. Czy to znaczy, że jego pozycja w rządzie znów zaczyna się chwiać?

  • Rząd chce rozwiązać publiczną ochronę zdrowia

    W Polsce nie będzie już publicznej ochrony zdrowia, a lekarze będą dobrze i bardzo dobrze wynagradzani, bo będą pracować wyłącznie w prywatnej opiece zdrowotnej.

  • Studnia bez dna, czyli co wynika z raportu NIK

    „NFZ wydał w ubiegłym roku 67,8 mld zł, o 4 mld zł więcej niż w 2014 roku, ale wszystko na nic”. „Miliardy wyrzucone w błoto” – to tylko niektóre opinie, które powielają od czwartku media, omawiając raport NIK o działalności NFZ. Czy to tezy uprawnione?

  • Płaca minimalna, straty maksymalne?

    Odgórnym „ukazem” narzuca się na szpitale kolejne obciążenie, które bez dodatkowego źródła finansowania może załamać ich płynność finansową. Szczególnie groźne to może być dla szpitali mniejszych - pisze Maciej Biardzki.

  • Minister w labiryncie

    Pierwszy rok rządów Konstantego Radziwiłła dla systemu ochrony zdrowia nie zakończył się katastrofą. To dobra wiadomość. Zła jest natomiast taka, że jeszcze wszystko przed nami. Analiza Małgorzaty Soleckiej.

  • Krzysztof Bukiel: Fetysz KOZ-y

    Od paru miesięcy nie ma wystąpienia ministra zdrowia i jego kolegów, aby nie padły słowa o „koordynowanej opiece zdrowotnej”, czyli KOZ-ie. KOZ-a ma być lekiem na całe zło: spowoduje, że pacjent stanie się podmiotem systemu, że służba zdrowia będzie „szczelna”, że pieniądze nie będą marnowane, że szpitale będą działały „dla misji” i wszyscy będą zadowoleni - pisze Krzysztof Bukiel.

  • Ministerstwo tego, co możliwe

    Rok Konstantego Radziwiłła na stanowisku ministra zdrowia ocenia Łukasz Andrzejewski.

1695 artykułów - strona 44 z 85
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.